دوره رایگان
jquery جاوا اسکریپت طراحی وب فرانت اند (Front End)

جی کوئری چیست؟ هر آن چیزی که باید درباره‌ی jQuery بدانید

جی کوئری چیست
نوشته شده توسط مهدی خسروی

در گذشته‌ در مقاله‌ای جداگانه درباره‌ی جاوا اسکریپت صحبت کردیم و به سوال جاوا اسکریپت چیست پاسخ دادیم. اما در کنار جاوا اسکریپت، مفهوم و کلمه‌ی جی کوئری نیز زیاد به گوش میخورد و ممکن است این سوال برای‌تان پیش که جی کوئری چیست؟ در مقاله‌ی مربوط به جاوا اسکریپت، کمی درباره‌ی jQuery صحبت کردیم و آن‌را توضیح دادیم. اما در این آموزش میخواهیم بصورت کامل درباه‌ی جیکوئری صحبت کنیم و به سوال جی کوئری چیست پاسخ دهیم. پس با من همراه باشید.

 

جی کوئری چیست؟

.: برای درک بهتر مفهوم جی کوئری و پاسخ به سوال جی کوئری چیست میتوانید فیلم آموزشی زیرا را مشاهده کنید :.


اگر بخواهیم بصورت خیلی ساده به سوال جی کوئری چیست پاسخ دهیم، میتوانیم بگوییم:

jQuery یک چیزی است که با استفاده از همان جاوا اسکریپت نوشته شده و یک هدف اصلی دارد که نوشتن کدهای جاوا اسکریپت را برای ما ساده تر و راحت تر کند.

همانطور که گفتیم جی کوئری یک چیزی است که با جاوا اسکریپت نوشته شده. اما اگر بخواهیم کمی حرفه‌ای تر بگوییم، میتوانیم بگوییم جی کوئری یک کتابخانه (Library) برای جاوا اسکریپت است. منظور از کتابخانه مجموعه کدهایی است که در یکجا جمع شده اند و قرار است کاری را برای ما انجام دهند.

اگر بخواهیم جی کوئری را در چند خط کوتاه توضیح دهیم میتوانیم بگوییم:

 • جی کوئری یک کتابخانه‌ی کاملا رایگان برای جاوا اسکریپت می‌باشد.
 • شما با استفاده از جی کوئری میتوانید اسکریپت های قدرتمندی را تنها با چند خط کد بنویسید.
 • جی کوئری برای ساخت انیمیشن،‌ درخواست های Ajax, افکت های ظاهری و دستکاری صفحات وب عالی است.
 • جی کوئری به شما کمک میکند که کدی بنویسید که cross-browser باشد، یعنی روی تمام مرورگرها نتیجه‌ی مشابهی داشته باشد. نوشتن کدی که در تمام مرورگر ها به یک شکل اجرا شود با جاوا اسکریپت خام کاری سخت است که جی کوئری اینکار را برای شما به راحتی انجام میدهد.

اگر هنوز بصورت کامل متوجه نشده‌اید که jQeury چیست ، هیچ اشکالی ندارد. در ادامه بیشتر درباره‌ی jQuery صحبت میکنیم و بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

 

چرا باید از جی کوئری استفاده کنیم؟ شعار اصلی jQuery

جی کوئری یک شعار اصلی دارد:

Write less, Do more که ترجمه‌ی آن میشود: «کمتر بنویس، بیشتر انجام بده»

این شعار دقیقا کاری که جی کوئری انجام میدهد را توضیح میدهد و خودش یک پاسخ کامل برای سوال جی کوئری چیست می‌باشد.

شما با استفاده از جی کوئری میتوانید دستورات جاوا اسکریپت را خیلی ساده تر و راحت تر اجرا کنید. برای مثال اگر انجام یک کار با جاوا اسکریپت نیاز به ۱۰۰ خط کدنویسی دارد، شما میتوانید همان کار را با جی کوئری تنها با ۱۰ خط کد انجام دهید. دقیقا همان چیزی که شعار جی کوئری توضیح میدهد: کدهای کمتری بنویس، ولی کارهای بیشتری انجام بده.

نکته‌ای که وجود دارد این است که جی کوئری یک چیز خیلی عجیب و غریب نیست. یک فایل است که شما وارد پروژه‌ی خودتان میکنید و میتوانید از آن استفاده کنید. اگر این فایل را باز کنید، با کدهای جاوا اسکریپت خام و خالص مواجه میشوید.

در واقع اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم که جی کوئری چیست ، میتوانیم بگوییم که سازندگان جی کوئری، هزاران خط کد نوشته‌اند که چیزی به نام جی کوئری بسازند، که این جی کوئری نوشتن کدهای جاوا اسکریپت را برای شما ساده میکند. به همین راحتی.

 

جی کوئری چه کارهایی برای ما انجام میدهد؟

اگر بخواهیم عمیق تر درباره‌ی جی کوئری صحبت کنیم و به سوال jQeury چیست پاسخ دهیم، خوب است که درباره‌ی کارهایی که جی کوئری میتواند انجام دهد مطالبی را عنوان کنیم.

جی کوئری یک فایل چند کیلوبایتی است، اما همین فایل کوچک، قدرت فوق العاده‌ای دارد و کارهای بسیار زیادی میتوان با آن انجام داد. برای شما با استفاده از jQuery میتوانید:

 • انیمیشن ها و افکت های زیبایی به المان هایتان اضافه کنید. برای مثال وقتی که کاربر روی یک المان کلیک کرد، افکت های مختلفی روی آن اجرا شود.
 • درخواست های Ajax به سمت سرور ارسال کنید و اطلاعات را بدون refresh صفحه از دیتابیس دریافت کنید.
 • تگ های HTML یا محتویات صفحه وب خود را اضافه، حذف، ادیت و… کنید. برای مثال یک تگ  <div> اضافه کنید یا یک تگ <p> حذف کنید یا یک Class یا id خاص را به یک تگ خاص اضافه کنید.
 • اسلایدرهای عکس زیبا بسازید
 • منوهای باز شونده‌ی زیبا طراحی کنید (مانند منوهای بالای سایت یادیفای که با رفتن موس روی آن‌ها، زیر منوهایی برای شما نمایش داده میشود)
 • به فرم های ثبت نام، ورود و… اعتبار سنجی را اضافه کنید. برای مثال چک کنید که اگر رمز کاربر کمتر از ۸ کاراکتر بود، اجازه‌ی ثبت نام به کاربر داده نشود.
 • و بسیاری کارهای دیگر که میتواند به جذاب شدن صفحات وب شما بسیار کمک کند.

این ها فقط بخشی از کارهایی بود که جی کوئری میتواند برای شما انجام دهد. در ادامه بیشتر با معجزه‌ی جی کوئری آشنا میشویم. پیشنهاد میکنم حتما فیلم ابتدای مقاله را ببینید تا مثال های عملی که با جی کوئری نوشته‌ شده‌اند را درک کنید.

جی کوئری چیست

 

جی کوئری هر انیمیشنی که میخواهید را برای‌تان میسازد!

در پاسخ به سوال جی کوئری چیست باید بگوویم که یکی از ویژگی های فوق العاده جی کوئری انیمیشن ها و افکت هایی است که جی کوئری به شما ارائه میکند.

توابع پیشفرضی در jQuery وجود دارد که شما با استفاده از آن‌ها میتوانید اقدام به ساخت انیمیشن ها و افکت های فوق العاده کنید. اگر میخواهید مثال های انیمیشن ها و افکت هایی که میتوان با جی کوئری ایجاد کرد را ببینید، فیلم ابتدای مقاله را حتما مشاهده کنید.

 

آیا میشود بدون تسلط به جاوا اسکریپت، جی کوئری را یاد گرفت؟

همانطور که گفتیم جی کوئری یکی از کتابخانه های جاوا اسکریپت است. به این معنا که جی کوئری بصورت کامل با جاوا اسکرپیت نوشته شده است.

شما میتوانید بدون یادگیری جاوا اسکریپت،‌ مستقیما یادگیری جی کوئری را شروع کنید. اما اینکار اصلا پیشنهاد نمیشود. بهتر است که قبل از کار با جی کوئری، با جاوا اسکریپت آشنایی داشته باشید. زیرا آشنایی با جاوا اسکریپت، به شما کمک میکند که درک بهتری نسبت به کدهای جی کوئری داشته باشید.

یادگیری جی کوئری بدون داشتن دانش جاوا اسکریپت، مانند این است که بدون داشتن گواهینامه‌ی پایه سوم (که مخصوص رانندگی ماشین‌های سواری است) بخواهید با کامیون و تریلی رانندگی کنید!‌ ممکن است که بتوانید اینکار را انجام دهید، اما هرگز کار استاندارد و صحیحی نیست.

پس اول سعی کنید که به جاوا اسکریپت تا حد خوبی مسلط شوید، سپس به سراغ یادگیری و کار با جی کوئری بروید.

 

جاوا اکسریپت فقط جی کوئری را دارد؟

ممکن است فکر کنید که تمام قدرت جاوا اسکریپت، در جی کوئری خلاصه شده است و jQuery تنها کتابخانه‌ی جاوا اسکریپت می‌باشد.

اما هرگز اینطور نیست. جاوا اسکریپت بشدت در حال رشد و گسترش است و کتابخانه ها و فریمورک های فوق العاده‌ی دیگری نیز برای جاوا اسکریپت وجود دارد که از مهم ترین آن‌ها میتوان به Angular, React, Backbone, Vue و… اشاره کرد.

جاوا اسکریپت بشدت در حال گسترش است و نیاز به برنامه نویس جاوا اکسریپت در ایران و جهان روز به روز افزایش پیدا میکند.

 

چطور میشود از جی کوئری استفاده کرد؟

در ادامه‌ی پاسخ به سوال jQeury چیست میخواهیم درباره‌ی روش استفاده از جی کوئری صحبت کنیم. در اولین قدم شما باید فایل جی کوئری را با تگ <script> وارد کدهای خود کنید. اینکار را به ۲ صورت میتوانید انجام دهید:

۱- روش اول این است که فایل jQuery را از سایت رسمی آن دانلود کنید و با دستور زیر آن‌را در قسمت تگ <head> فایل HTML خود لود کنید:

۲- روش دوم این است که جی کوئری را از یک شبکه توضیح محتوا یا CDN بارگزاری کنید. برای مثال در کد زیر ما جی کوئری را میتوانیم از سرور های گوگل در کد خود Load کنیم:

بعد از اینکار صفحه‌ی شما آماده است و میتوانید کدهای جی کوئری خود را بنویسید و از کار با آن لذت ببرید.

امتیاز مقاله
 • امتیاز کیفیت و کاربردی بودن مقاله
۵

درباره نویسنده

مهدی خسروی

۸ سال پیش که یادگیری برنامه نویسی رو آغاز کردم، با یک مشکل بزرگ مواجه شدم: کمبود منابع آموزشی حرفه‌ای و کاربردی به زبان فارسی. به همین دلیل، بعد از چندین سال فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌ی برنامه نویسی، تصمیم گرفتم دانسته‌ها و تجربیات خودم را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم. پیشنهاد میکنم به آدرس yadify.com/gifts حتما سر بزنید :)

درج دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.