یکی از چیزهایی که برای برنامه نویسان و طراحان وب میتواند بسیار جذاب باشد،‌ این است که کشف کنند که هر سایت یا سرویس آنلاین با استفاده از چه ابزارها و زبان های برنامه نویسی ای نوشته شده است. در این آموزش به شما ۲ روش مختلف را معرفی میکنم که با استفاده از آن میتوانید با دقت بسیار بالایی متوجه شوید که هر سایت آنلاین، با چه زبان‌های برنامه نویسی توسعه داده شده است. در ادامه با من همراه باشید.

 

 

دانلود این فیلم آموزشی با کیفیت بالا و حجم ۱۷ مگ


برای اینکه کشف کنید که هر سایت یا سرویس آنلاین از چه تکنولوژی هایی استفاده میکند و یا با استفاده از چه زبان های برنامه نویسی نوشته شده است، ابزارهای متعددی وجود دارد. اما در این مقاله میخواهم ۲ سایت و ابزار فوق العاده را به شما معرفی کنم که با استفاده از آن‌ها میتوانید تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی هر سایتی را با دقت بسیار بالایی کشف کنید. بریم سراغ سایت هایی که میخواهیم درباره‌ی آن‌ها صحبت کنیم:

 

ابزار اول: Wappalyzer

اولین سایتی که میخواهم به شما معرفی کنم، سایت فوق العاده‌ی wappalyzer.com می‌باشد. بعد از اینکه وارد صفحه‌ی اصلی این سایت میشوید، اگر کمی به پایین اسکرول کنید، با بخش Technology Lookup مواجه میشوید. در این قسمت کافی است که نام سایتی که میخواهید تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی آن‌را متوجه شوید، وارد کنید، تا برای شما همه‌ آن‌ها را لیست کند. 

البته ممکن است برای استفاده از این قسمت، نیاز باشد که با IP غیر ایرانی اینکار را انجام دهید. برای مثال ما در زیر بررسی کرده‌ایم که سایت آپارات با استفاده از چه تکولوژی ها و زبان های برنامه نویس ساخته شده است:

شما میتوانید wappalyzer را روی مرورگرهای کروم یا فایرفاکس نصب کنید و خیلی راحت و سریع، متوجه شوید که سایتی که در حال مشاهده‌ی آن هستید،‌ با چه ابزارها، تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی ساخته شده است.

افزونه‌ی گوگل کروم wappalyzer را از اینجا و افزونه‌ی فایرفاکس wappalyzer را از اینجا میتوانید به مرورگر خود اضافه کنید و از کار با آن لذت ببرید.

 

ابزار دوم: Builtwith

ابزار دومی که به شما کمک میکند که تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی سایت ها و سرویس های آنلاین را متوجه شوید، سایت builtwith.com می‌باشد. همانطور که از اسم این سایت پیداست، شما میتوانید کشف کنید که هر سایت، با چه چیزی ساخته شده است.

برای انجام اینکار کافی است که وارد صفحه‌ی اول این سایت شوید و اسم سایتی که میخواهید بررسی کنید را وارد کنید و روی دکمه‌ی Lookup کلیک کنید. بعد از اینکار، این سایت برای شما یک لیست بلند بالا از تمام تکنولوژی هایی که در سایت وارد شده استفاده شده است را آماده میکند.

برای مثال اگر میخواهید متوجه شوید که سایت دیجی کالا با چه تکنولوژی هایی ساخته شده است، اینجا کلیک کنید.

builtwith نیز برای مرورگرهای Firefox, Google Chrome و Microsoft Edge افزونه دارد که میتوانید از صفحه‌ی مخصوص افزونه ها، آنها را دانلود و استفاده کنید.

 

نکته‌ی مهم: البته گاهی اوقات پیش می‌آید که بعضی از سایت ها، از روش‌هایی درون سایت خود استفاده میکنند که اجازه‌ی بررسی تکنولوژی ها را به این ابزارها نمیدهند. به همین دلیل ممکن است بعضی سایت ها را چک کنید، ولی به هیچ نتیجه‌‌ای نرسید!

 

تجربه‌ی شخصی!

تجربه‌ی شخصی من نشان داده است که سایت اول، یعنی wappalyzer در بیشتر اوقات تشخیص درست تر و بهتری دارد. اما اگر میخواهید تشخیص دقیقی از تکنولوژی ها و زبان ها برنامه نویسی استفاده شده در یک سایت داشته باشید، پیشنهاد میکنم که حتما با هر دو سایت بررسی های لازم را انجام دهید و بعد از اطلاعاتی که از هر دو سایت دریافت میکنید، به یک جمع بندی منطقی برسید که سایت مورد نظرتان با چه زبان برنامه نویسی ساخته شده و از چه تکنولوژی هایی در حال استفاده است.