یکی از کارهایی که هر فردی که در حیطه‌ی برنامه نویسی باید انجام دهد، این است که دنبال یادگیری و مطالعه باشد. ممکن است شما هم برا یادگیری، کارتان به مقاله ها و آموزش هایی به زبان انگلیسی بکشد. و یا برای مثال سوالی را در استک اورفلو پیدا کنید که سوال شما هم هست و دوست دارید که جواب های آن‌را مطالعه کنید. برای اینکار ممکن است در هنگام خواندن متن های انگلیسی، به کلمه‌ای بربخورید که معنی آن‌را ندارید. در این زمان ها اکثر افراد از دیکشنری های ساده استفاده میکنند. ولی در این آموزش روی بهتری را میخواهم به شما معرفی کنم.

 

دانلود این فیلم آموزشی با حجم ۲۰ مگ


معمولا افراد وقتی با یک کلمه‌ای که با آن آشنا نیستند برخورد میکنند، آنرا در یک دیکشنری ساده جستجو میکنند و یا نهایتا از گوگل ترنسلیت که سرویس ترجمه‌ی گوگل استفاده میکنند. اما برای انجام اینکار شما نیاز دارید که حتما سایت Google Translate را در یک تب از مرورگر خود باز داشته باشید و یا اپلیکیشن دیکشنری روی گوشی شما همیشه باز باشد.

اما در این آموزش میخواهم به شما روش بهتری را برای ترجمه‌ی کلمات و عبارات انگلیسی معرفی کنم. و آن افزونه‌ی گوگل ترنسلیت است.

 

افزونه یا Extension گوگل ترنسلیت

اگر از مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) استفاده کنید، حتما میدانید که یکی از ویژگی های این مرورگر این است که امکان نصب افزونه (Extension) روی آن موجود می‌باشد. شما با نصب افزونه های گوگل کروم، میتوانید قابلیت های زیادی را به آن اضافه کنید.

یکی از این افزونه ها، افزونه‌ی Google Translate میباشد. با کمک این افزونه شما میتوانید در همان زمانی که درحال مطالعه‌ی یک مطلب هستید، روی کلمه‌ای که معنی آن‌را نمیدانید کلیک کنید تا معنی آن کلمه در بالای همان کلمه و در همان صفحه به شما نمایش داده شود.

برای استفاده از این افزونه، ابتدا وارد صفحه‌ی مخصوص این افزونه شوید و روی Add To Chrome کلیک کنید تا این افزونه روی مرورگرتان نصب شود. ممکن است برای نصب این افزونه نیاز باشد که IP خودتان را تغییر دهید، که حتما با روش آن آشنایی دارید.

افزونه Google Translate را از اینجا میتوانید نصب کنید

بعد از اینکه این افزونه به مرورگرتان اضافه شد، در کنار قسمتی که آدرس سایت ها را وارد میکنید، ایکون آن برای شما نمایش داده میشود. روی ایکن آن کلیک راست کنید و گزینه‌ی Options را انتخاب کنید.

حالا صفحه‌ی تنظیمات این افزونه را به شکل زیر میبینید:

در این صفحه در قسمت Primary Language باید زمان مقصد را انتخاب کنید. ما در اینجا Persian را انتخاب کرده‌ایم، زیرا میخواهیم نهایتا معنی کمله در زبان های مختلف، برای ما به فارسی ترجمه شود. و در قسمت Pop-up translations گزینه‌ی Immediately display popup را انتخاب میکنیم. انتخاب این گزینه باعث میشود که به محض کلیک روی کلمه، ترجمه‌‌ی آن کلمه برای ما نمایش داده شود. و نهایتا روی Save کلیک میکنیم.

حالا کافی است که با یک متن انگلیسی مواجه شویم و معنی آن‌را ندانیم. فقط کافی است که آن کلمه یا عبارتی که معنی آن‌را نمیدانیم را با موس انتخا بکنیم تا معنی آن برای ما نمایش داده شود:

به همین راحتی شما میتوانید معنی کلمات و عباراتی که بلد نیستید را بدست بیاورید و دیگر بهانه‌ی عدم تسلط به زبان انگلیسی را برای نخواندن متن های انگلیسی را نداشته باشید 🙂

  • کیفیت مقاله و فایل ویدئویی
۵