یادگیری برنامه نویسی شباهت زیادی به فرایند ورزش کردن دارد. فرض کنید که دوست‌تان محمد از شما میخواهد که باهم به باشگاه بدن‌سازی بروید.

اشخاصی که به تازگی وارد باشگاه بدن سازی می‌شوند، در روزهای اول، بعد از هر تمرین، به جلوی آینه می‌روند تا تغییرات را مشاهده کنند. اما آیا واقعا شما در روز اول یا دوم،‌ تغییر خاصی را در اندام خود میتوانید مشاهده کنید؟ قطعا خیر!

یادگیری برنامه نویسی هم دقیقا مانند فرایند ورزش کردن است. همانطور که شما با چند جلسه‌ی ابتدایی باشگاه رفتن، تغییر خاصی را در خود مشاهده میکنید، با چند روز یا چند هفته‌ کدنویسی هم، زیاد نمیتوانید در برنامه نویسی پیشرفت کنید. همانطور که برای ساخت عضله‌های خود نیاز به زمان و تمرین دارید، برای درک یک زبان برنامه نویسی جدید و یادگیری آن نیز، دقیقا به همان زمان و تمرین نیاز پیدا میکنید!

اهمیت یادگیری برای برنامه نویسان

یکی از چیزهایی که شما به عنوان برنامه نویس همیشه باید انجام آن بپردازید، یادگیری است. دنیای نرم افزار و علوم کامپیوتری یکی از سریع ترین سرعت های رشد در بین علوم مختلف را دارد. همانطور که میبینید هرروز تکنولوژی ها، ترندها، روش ها و زبان های برنامه نویسی جدیدی معرفی میشوند و:

شما به عنوان یک برنامه نویس حرفه‌ای، اگر میخواهید در چرخه‌ی رقابت باقی بمانید، باید یادگیری جز جدا ناپذیری از برنامه روزانه‌تان باشد.

اما این یادگیری همیشه آسان نیست. ممکن است مشکلاتی سر راه‌تان قرار بگیرد که نتوانید هرروز یاد بگیرید. در ادامه میخواهیم ۲ مشکل رایج را مطرح کنیم و در نهایت یک راه حل فوق العاده که چیزی شبیه به معجزه است را به شما معرفی کنیم. تکنیکی که اگر آن را رعایت کنیم میتوانیم به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شویم و نهایتا میتوانیم به کسب درآمد از طریق برنامه نویسی بپردازیم.

 

مشکل اول: انگیزه‌ی شروع

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که ما داریم نداشتن انگیزه برای شروع کردن کارهاست! این یکی از مهم ترین دلایلی است که خیلی از ما خیلی از کارهایی که میدانیم درست است را شروع نمیکنیم و آن‌ها را به آینده موکول میکنیم. حتما برای شما هم پیش آمده است که همیشه میدانستید که مهم ترین کاری که در حال حاضر باید انجام دهید چیست، اما ‌هیچوقت انگیزه‌ی شروع آن به سراغتان نیامده است!

با استفاده از تکنیکی که در این مقاله و آموزش میخواهیم معرفی کنیم، میتوانید مشکل نداشتن انگیزه برای شروع کارها را رفع کنید.

 

مشکل دوم: فکر میکنیم که وقت نداریم

اما ممکن است که شما با مشکل زمان مواجه باشید و نتوانید روزانه ۱۴ ساعت را برای برنامه نویسی کنار بگذارید. ممکن است شاغل باشید و بخواهید در زمان های بیکاری، برنامه نویسی کنید. و یا اینکه دانشجو هستید و میخواهید زمان هایی که وقت آزاد دارید، به برنامه نویسی بپردازید.

برخی از برنامه نویسان معتقد هستند که برای برنامه نویس شدن، شما باید ۱۰ سال، تمام شبانه روز را پشت سیستم باشید و فقط کدنویسی کنید، فارغ از اینکه این تفکر درست است یا اشتباه، آیا ما میتوانیم ۱۰ سال، شبانه روزی روی برنامه نویسی وقت بگذاریم؟ طبیعتا این امکان برای خیلی از افراد فراهم نیست. پس چاره‌ی کار چیست؟ کلا برنامه نویسی را بیخیال بشیم؟ قطعا خیر!

 

 

تکنیک ۵ دقیقه، چیزی شبیه به معجزه!

اینکه شما باید هرروز به دنبال تمرین و یادگیری برنامه نویسی باشید، موضوعی است که نمیتوان آن‌را رد کرد. اگر فکر میکنید که برنامه نویسی را در چند ساعت یا چند روز میتوانید برای همیشه یاد بگیرید و دیگر نیازی به تمرین ندارید، کاملا اشتباه میکنید. همانطور که احتمالا شنیده‌اید، میگویند زبان انگلیسی فرّار است، برنامه نویسی هم دقیقا به همین صورت است. اگر شما سال‌ها نیز درگیر برنامه نویسی باشید، ولی فقط ۱ماه آن‌را رها کنید، شروع دوباره برای شما کمی سخت خواهد بود و احتمالا مباحث زیادی را فراموش خواهید کرد.

اما ممکن است شما انگیزه‌ یا حوصله‌ی کافی برای تمرین چندین ساعت برنامه نویسی در روز را نداشته باشید. اینجا دقیقا جایی است که باید از «حقه‌ی ۵ دقیقه‌ای» استفاده کنید!

تکنیک ۵ دقیقه

فرض کنید که شما میخواهید برنامه ریزی کنید که روزانه ۴ ساعت را به تمرین برنامه نویسی بپردازید. در تمام طول روز نگران این خواهید بود که چطور میتوانم ۴ ساعت پشت سر هم را برای تمرین برنامه نویسی خالی کنم. در این حالت، روزهای زیادی خواهد بود که شما حس میکنید که نمتیوانید ۴ ساعت مداوم برای تمرین وقت بگذارید، به همین دلیل کلا بیخیال تمرین میشوید و آن‌را به روز دیگری موکول میکنید.

اما حقه‌ی ۵ دقیقه برای شما بطور کلی این مشکل را حل میکند.

هروقت که میخواهید یادگیری و تمرین برنامه نویسی را شروع کنید،‌ به خودتان بگویید که فقط ۵ دقیقه اینکار را انجام میدهم و سپس به سراغ کارهای دیگر میروم. به عبارت دیگر خودتان را مجبور کنید که تمرین را شروع کنید و ۵ دقیقه آن‌را ادامه دهید.

مشکل بسیاری از افراد برای انجام ندادن کارها، مشکل شروع کردن است. بسیاری از افراد به دلایل بسیاری، کار، تمرین، تلاش، یادگیری و… را شروع نمیکنند. اما اگر بتوانند کاری کنند که فقط آن کا آغاز شود، ادامه دادن مسیر بسیار راحت تر خواهد بود.

سخت ترین و مشکل ترین قسمت کار، شروع کردن آن است. اما وقتی که با حقه‌ و تکنیک ۵ دقیقه شروع میکنید، وارد مسیر میشوید و برای‌تان سخت است که کار را رها کنید.

بارها برای خود من نیز پیش آمده است که قصد یادگیری موضوعی جدید یا انجام کاری را داشتم، ولی حوصله‌ و انگیزه‌ی آن در من وجود نداشت. با خودم گفتم «فقط ۵ دقیقه اینکار را انجام میدهم و سپس به سراغ کار دیگری میروم!»

اما وقتی کار را شروع میکردم، در بسیاری از مواقع آن ۵ دقیقه را فراموش میکردم. در برخی مواقع نیز با خود میگفتم «حالا که ۵ دقیقه از شروع اینکار میگذره، حیفه که نصفه ولش کنی، بشین و تا یه جای خوب کار رو پیش ببر» و همین باعث میشد که ساعت ها کار کنم و کار را ادامه دهم. این تکنیک، نه فقط برای برنامه نویسی، بلکه برای هرکار دیگری که در شروع کردن آن مشکل دارید، مثل درس خواندن، یاد گرفتن زبان، ورزش کردن و… برایتان کاربردی خواهد بود.

پس هر وقت انگیزه و انرژی لازم برای انجام کاری را نداشتید،‌ به خودتان بگویید که فقط میخواهید ۵ دقیقه از آن‌را انجام دهید. سپس معجزه‌ی این تکنیک را باور خواهید کرد.

نظرتان درباره‌ی این تکنیک چیست؟ بنظرتان آیا میتواند برایتان مفید باشد؟