معمولا وقتی که در حاشیه کارگاه ها و سمینارهایمان با افرادی که در ابتدای راه هستند و میخواهد برنامه نویسی را آغاز کنند صحبت میکنم، همه‌ی آن‌ها یک سوال مشترک دارند: بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع، چه زبانی است؟ عجیب تر از این سوال، جوابی است که بعضی از برنامه نویسان به این سوال میدهند، مثلا میگویند که زبان برنامه نویسی PHP بهترین زبان برای یادگیری است. در این مقاله و فایل آموزشی میخواهیم درباره‌‌ی این نکته صحبت کنیم که چرا چیزی به نام بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد؟

 

بهترین ابزار در جعبه ابزار چیست؟

وقتی که میپرسیم بهترین زبان برنامه نویسی چیست ،  مانند این است که بپرسیم :

بهترین ابزار در جعبه ابزار چیست؟

آیا این سوال معنی میدهد؟ اگر کسی از شما بپرسد که بهترین ابزار چیست، احتمالا به او پاسخ میدهید «برای چه کاری؟».

مثلا چکش برای فرو کردن میخ در دیوار بهترین ابزار است و آچار برای باز کردن پیچ ها، بهترین ابزار به حساب می‌آید. نمیتوانیم بگوییم که آچار یا چکش به تنهایی بهترین ابزار هستند، به این دلیل که ممکن است چکش، برای باز کردن پیچ‌ها، بدترین ابزار ممکن باشد! پس سوال مهم این است که برای چه کاری؟

بهترین زبان برنامه نویسی چیست

همانطور که چکش بهترین ابزار برای باز کردن پیچ ها نیست، بهترین زبان برنامه نویسی در یک حیطه‌ی خاص، در حیطه‌ی دیگر ممکن است بدترین زبان باشد. پس باید بدانیم که بهترین زبان برنامه نویسی برای انجام چه کاری چیست؟ 

 

افسانه ای به نام بهترین زبان برنامه نویسی

هنگامی که از من پرسیده میشود که بهترین زبان برنامه نویسی چیست ، من همین مثلا جعبه ابزار را میزنم. همانطور که چکش برای باز کردن پیچ ها، بدترین ابزار حساب میشود، یک زبان برنامه نویسی در یک حیطه‌ی خاص، در حیطه‌ای دیگر هیچ کاربردی نخواهد داشت.

بهترین زبان برنامه نویسی چیست

وقتی از من پرسیده میشود که بهترین زبان برنامه نویسی چیست،  این سوال را از افراد میپرسم:

بهترین زبان برنامه نویسی برای چه کاری؟

قطعا بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن‌های اندرویدی، با بهترین زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی سمت وب و بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی وب کاملا متفاوت می‌باشد. همانطور که بهترین ابزار برای باز کردن پیچ ها با بهترین ابزار برای پنچر گیری ماشین متفاوت می‌باشد.


[mailerlite_form form_id=1]


سوال صحیح: بهترین زبان برنامه نویسی برای چه هدفی؟

اما اگر ما یک تازه کار هستیم و میخواهیم برنامه نویسی را شروع کنیم، از چه زبان باید شروع کنیم و چه سوالی باید بپرسیم. سوال بهترین زبان برنامه نویسی چیست زمانی به یک سوال خوب تبدیل میشود که هدفمان از برنامه نویسی را هم مطرح کنیم. برای مثال بپرسیم:

  • بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن اندرویدی چیست؟
  • بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن IOS چیست؟
  • بهترین زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی سمت سرور (Backend) چیست؟

وقتی که اینگونه سوالاتی مطرح میشود، میتوان در ادامه درباره‌ی بهترین زبان های برنامه نویسی آن حیطه‌ی خاص صحبت کرد. برای مثال:

وقتی که پرسیده میشود که بهترین زبان برنامه نویسی سمت وب چیست، میتوانیم درباره‌ی زبان های PHP, ASP یا پایتون صحبت کنیم.

یا وقتی که پرسیده میشود که بهترین زبان برنامه نویسی IOS چیست، میتوانیم درباره‌ی زبان های Objective-C یا Swift صحبت کنیم.

اما اگر هیچ هدفی برای برنامه نویسی ندارید و فقط به دنبال بهترین زبان برنامه نویسی هستید، به هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید.

شاید فکر کنید که برخی از زبان های برنامه نویسی، طرفدار بیشتری دارند و کار برای آن‌ها بیشتر است و همینطور درآمد بیشتری در یادگیری آن زبان برنامه نویسی وجود دارد. اما اگر اینطور فکر میکنید، ۲ نکته‌ی زیر را مدنظر داشته باشید:

۱- زبان های برنامه نویسی که طرفدار و کاربرد بیشتری دارند، برنامه نویسان زیادی نیز در آن حیطه کار میکنند که کمی بحث رقابت برای شما مطرح خواهد شد.

۲- هرچقدر هم که یک زبان برنامه نویسی خوب و عالی باشد، اما شما با آن ارتباط برقرار نکنید و راحت نباشید، نمیتوانید آن‌را یاد بگیرید و از آن کسب درآمد کنید.

پس اگر به دنبال یک زبان برنامه نویسی برای یادگیری هستید، اول ببینید که چه هدفی از برنامه نویسی دارید و چه کاری میخواهید انجام دهید. سپس برای آن هدف به دنبال بهترین زبان های برنامه نویسی در آن حیطه باشید.

بهترین زبان برنامه نویسی چیست

 

یک استراتژی خاص برای کسب درآمد بالا!

اگر شما عبارت بهترین زبان برنامه نویس چیست را در اینترنت جستجو کنید، معمولا با لیست هایی مواجه میشود که میگوند بهترین زبان برنامه نویسی در سال ۲۰۱۸ مثلا زبان جاوا می‌باشد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است:

همانقدر که جاوا زبان خوبی است، همانقدر هم برنامه نویسان حرفه‌ای و زیادی در این حیطه وجود دارد که کار و رقابت را برای شما سخت تر میکنند.

اما اگر شما به دنبال یک زبان برنامه نویسی خاص باشید که افراد زیادی در ایران به آن مسلط نیستند، برای شما فوق العاده خواهد بود.

یک استراتژی قدرتمند برای کار این است که به حیطه‌ای مسلط شویم که در آن هنوز متخصص واقعی به تعداد زیاد نداریم و رقابت در آن حیطه کم است. در این صورت، تخصص شما بسیار ارزشمند شناخته میشود و دیگران حاضرند برای استفاده از تخصص شما، مبالغ بالایی را به شما پرداخت کنند.

در آینده در خصوص این استراتژی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

امتیاز مقاله
  • کاربردی و اجرایی بودن مقاله
۵