حتما شما هم به تعداد تاکسی های اینترنتی، سرویس های ارائه‌ی غذای آنلاین و استارت آپ ها و کسب و کارهایی که همگی یک کار مشابه را بدون هیچ تفاوت و تمایزی انجام میدهند توجه کرده‌اید. تعداد بسیار زیادی از کسب و کارها، بدون اینکه هیچ مزیت رقابتی داشته باشند، کاری دقیقا مانند رقیب‌شان را انجام میدهند و انتظار دارند که موفق باشند. در این آموزش میخواهیم درباره‌ی مزیت رقابتی، گاو بفنش و… صحبت کنیم، بررسی کنیم که گاو بنفش چیست و ببینیم که چطور این تئوری میتواند باعث موفقیت ما و کسب و کارمان شود. پس با من همراه باشید.


گاو بفنش چیست

اگر بخواهیم به سوال گاو بنفش چیست پاسخ دهیم خوب است اول کتاب آنرا معرفی کنیم. کتابی وجود دارد به نام گاو بنفش که در آن یک تئوری بسیار جذاب و جالب ارائه میشود:

اگر شما در حال رانندگی در یک جاده باشید و در کنار جاده تعداد زیادی گاو عادی را مشاهده کنید، بعد از مدتی دیدن گاوها برای شما جذابیتی نخواهد داشت. اما اگر در بین آن گاوهای عادی،‌ یک گاو با رنگ بنفش وجود داشته باشد، توجه شما به آن جلب خواهد شد.

کتاب گاو بنفش نویسنده‌ی آقای ست گادین بصورت کامل درباره‌ی مزیت رقابتی است. در توضیح این کتاب آمده است که منظور از گاو بنفش، تولید محصول جدیدی است که با تمام آنچه در بازار است متفاوت باشد.

پس ما باید به دنبال این باشیم که کار متفاوتی را انجام دهیم. در ادامه میخواهیم بیشتر درباره‌ی گاو بنفش و مزیت رقابتی صحبت کنیم و ببینیم که واقعا گاو بنفش چیست.

گاو بفنش چیست

 

کار تکراری محکوم به شکست است!

اجازه دهید پاسخ سوال گاو بنفش چیست را با یک مثال همراه کنیم. هنگامی که اسنپ و تپسی وارد بازار شدند و توانستند که موفق باشند، بخش زیادی از اشخاصی که دوست داشتند در زمینه‌ی کسب و کارهای نوپا فعالیت کنند، رو به این ایده آوردند و در شهرهای مختلف اقدام به راه اندازی تاکسی آنلاین کردند. تاجایی که بیش از ده ها تاکسی آنلاین در حال فعالیت بود که فقط نهاتا ۵ تای آن‌ها در حال خوب کار کردن بودند و بقیه محکوم به شکست.

نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر کسب و کار ما دقیقا کاری مانند کسب و کار رقیب‌مان را انجام میدهند و هیچ سرویس، خدمت یا خلاقیت متفاوتی را ندارد، به احتمال زیاد منجر به شکست ما میشود. کار تکراری محکوم به شکست است.

اگر میخواهیم کسب و کاری داشته باشیم و یا به عنوان یک برنامه نویس موفق فعالیت کنیم، نیاز داریم که با بقیه کسب و کارها یا افراد متفاوت باشیم. چیزی که باعث موفقیت ما در دنیای پر رقابت امروزی میشود، داشتن وجه تمایز یا مزیت رقابتی است. در ادامه درباره‌ی این موضوع بیشتر صحبت میکنیم.

 

یک سوال بسیار مهم

اگر میخواهید یک کسب و کار را راه اندازی کنید و  در یک حیطه‌ی پر رقابت فعالیت کنید،‌یک سوال بسیار مهم را باید از خودتان بپرسید:

افراد چرا باید از کسب و کار من استفاده کنند و به دنبال رقیب های من نروند؟ من چه چیزی متفاوت از رقیب هایم دارم؟ در واقع باید از خودتان بپرسید که برای من و کسب و کار من گاو بنفش چیست

و یا اگر میخواهید به عنوان یک برنامه نویس موفق فعالیت کنید، پاسخ دادن به سوال زیر میتواند برای شما بسیار مفید باشد:

شرکت ها و سازمان ها چرا باید از تخصص من استفاده کنند و شخص دیگری را انتخاب نکنند؟ من چه چیز متفاوتی نسبت به دیگران دارم؟

این دو سوال شاید در ظاهر سوالات ساده‌ای باشند،‌ اما بصورت کامل نقشه‌ی راه شما را مشخص میکنند. برای مثال تمام آن چند ده تاکسی اینترنتی که همگی یک کار مشابه را انجام میدادند احتمالا هیچوقت این سوال را از خودشان نپرسیده‌اند و یا پاسخ مناسبی برای آن پیدا نکرده‌اند.

اگر میخواهید در یک حیطه‌ی پررقابت فعالیت کنید، مهم ترین نکته این است که چیز متفاوتی داشته باشید. این چیز متفاوت میتواند:

 • نوع ارائه محصول و خدمات شما باشد
 • روش مختلف انجام کار شما باشد
 • قیمت پایین تر دریافتی شما باشد
 • تخصص بالای شما باشد
 • و…

یا برای مثال اگر به عنوان یک برنامه نویس میخواهید فعالیت کنید و به یک شخصیت موفق تبدیل شوید و در حیطه کاری شما نیز افراد حرفه‌ای دیگری وجود دارند، باید ببینید که چه چیز متفاوتی دارید که شما را از افراد دیگر متمایز میکند؟ چه چیزهایی دارید که شرکت ها و سازمان ها را مجاب کنید که از شما به عنوان نیروی کار متخصص استفاده کنند؟ برای مثال گاو بفنش (مزیت رقابتی شما) میتواند یکی از موارد زیر باشد:

 • مهارت و توانایی بالای شما در ارائه و پرزنت کردن خودتان
 • توانایی کار تیمی
 • توانایی تمرکز بالا روی کار و انجام کار در زمان کمتر با کیفیت بیشتر
 • داشتن خلاقیت در انجام کارها و حل مشکلات
 • انگیزه بالا برای یادگیری و پیشرفت

اینها گاوها بنفشی است که شما به عنوان یک فرد میتوانید داشته باشید که باعث تمایز شما نسبت به دیگران شود. این ها دقیقا همان چیزهایی است که شرکت ها و سازمان ها به دنبال آن هستند، که بسیاری از افراد به آن‌ها تسلط کافی ندارند. شما میتوانید به این مهارت ها و یا مهارت های دیگر مسلط شوید تا بتوانید یک مزیت رقابتی یا گاو بنفش خوب برای خودتان بسازید و از مزایای آن لذت ببرید.

مزیت رقابتی

 

حرف آخر: اگر میخواهید موفق باشید ….

به عنوان حرف آخر در پاسخ به سوال گاو بنفش چیست میخواهیم به یک جمع بندی بسیار خوب برسیم. امروزه در تمام حیطه‌ها حداقل رقابتی وجود دارد و شما هرکاری که بخواهید انجام دهید،‌ با چندین رقیبی مواجه میشوید که قبل از شما آن‌ کار را شروع کرده‌اند و موفقیت هایی نیز به دست آورده‌اند.

اگر شما هم میخواهید در آن حیطه فعالیت کنید، باید به این سوال پاسخ دهید که چرا افراد باید از شما بجای رقیب هایتان استفاده کنند؟ چه مزیت رقابتی ای دارید؟ چه کاری را متفاوت از رقیب‌تان انجام میدهید؟ چه کاری را بهتر از رقیب هایتان انجام میدهید؟ چه کارهایی میتوانید بکنید که رقیب هایتان توانایی انجام آن‌را ندارند؟

این سوالاتی است که با پرسیدن آن‌ها میتوانید اصطلاحا گاوهای بنفش خود را پیدا کنید و از آن‌ها برای پیروزی بر رقبا استفاده کنید.

شما در کسب و کارتان و یا حتی در شخصیت‌تان به عنوان یک فرد متخصص، چه گاو بفنشی دارید که شما را نسبت به دیگر رقیب‌هایتان متمایز میکند؟

 

 • کیفیت مقاله و فایل ویدئویی
۵