اگر شما هم با دنیای برنامه نویسی وب و طراحی وب آشنایی داشته باشید، حتما اسم جاوا اسکریپت یا Java Script که به اختصار به آن JS نیز میگویند به گوشتان خورده است و برایتان این سوال پیش آمده که جاوا اسکریپت چیست و چه کاری انجام میدهد؟ در این مقاله و فایل آموزشی میخواهیم بصورت کامل به این سوال پاسخ دهیم.

 

 

جاوا اسکریپت چیست؟

در آموزش های جداگانه‌ای، بصورت کامل به سوالات HTML چیست، HTML5 چیست، CSS چیست، CSS3 چیست و سوالاتی از این دست پاسخ دادیم. اما مفهومی که الان میخواهیم درباره‌ی آن صحبت کنیم، مفهومی بسیار جذاب است که برنامه نویسی سمت وب را برای ما لذت بخش و صفحات وب را جادو میکند!

 

اگر بخواهیم خیلی ساده به سوال جاوا اسکریپت چیست پاسخ دهیم، میتوانیم بگوییم:

جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی سمت وب است. شما با استفاده از Java Script میتوانید صفحات وب خود را داینامیک تر، پویا تر و حساس به حرکات کاربر کنید.

شاید این پاسخ برای سوال جاوا اسکریپت چیست برای شما کمی گیج کننده باشد. اما در ادامه مثال هایی میزنیم که بصورت کامل متوجه شوید که جاوا اسکریپت چیست و دقیقا چه کارهایی برای شما انجام میدهد و چرا باید از آن استفاده کنید.

همانطور که در بالا گفتیم، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت وب است. اگر بخواهیم کمی دقیق تر بگویم، جاوا اسکریپت در حیطه‌ی زبان های برنامه نویسی فرانت اند قرار میگیرد. اگر با فرانت اند و بک اند آشنایی ندارید، پیشنهاد میکنم که حتما آموزش‌های فرانت اند چیست و بک اند چیست را مطالعه کنید.

 

جاوا اسکریپت چیست

 

جاوا اسکریپت یا JS دقیقا چه کارهایی برای ما انجام میدهد؟

همانطور که در پاسخ به سوال جاوا اسکریپت چیست گفتیم، جاوا اسکریپت به ما کمک میکند که صفحات وب داینامیک داشته باشید. منظورمان از صفحات وب داینامیک، صفحاتی هستند که همیشه ثابت نیستند و المان هایی در آن‌ها تغییر پیدا میکند.

شما با استفاده از JavaScript یا JS میتوانید کارهای فوق العاده زیاد و متفاوتی انجام دهید. لیست برخی از این کارها را در زیر برای شما آورده‌ام که دقیقا متوجه شوید که جاوا اسکریپت چیست و چه کاری انجام میدهد. شما با استفاده از JavaScript میتوانید:

 • انیمیشن های گرافیکی بسازید
 • اسلایدر عکس داشته باشید
 • فرم های ورودی کاربر را کنترل کنید و برای مثال چک کنید که کلمه عبور کاربر حداقل ۵ حرف داشته باشد
 • تعیین کنید که وقتی کاربر روی یک المان کلیک کرد، یک اتفاق خاص بیفتد
 • تگ های HTML را اضافه یا کم کنید و یا در آن تغییراتی ایجاد کنید
 • به رفتارهای کاربر عکس العمل نشان دهید
 • استایل ها، رنگ ها، اندازه ها و بطور کلی کدهای CSS را عوض کنید
 • به کاربران پیام های خطا یا موفقیت آمیز نشان دهید
 • منوهایی بسازید که وقتی کاربر موس خود را روی آن‌ها برد، باز شوند
 • محاسبات ریاضی انجام دهید
 • IP کاربر را پیدا کنید
 • مرورگر کاربر و نسخه‌ی آن را متوجه شوید
 • سیستم عامل کاربر که ویندوزی است یا لینوکسی را درک کنید
 • بفهمید که کاربر با موبایل در حال مشاهده‌ی صفحه‌ی وب شماست یا دسکتاپ
 • و صدها کار مختلف و خلاقانه‌ی دیگر

حتما برای شماهم جذاب بوده که جاوا اسکریپت چه کارهای فوق العاده ای میتواند برای شما انجام دهد. اما یک نکته‌ی فوق العاده مهم و جذاب درباره‌ی جاوا اسکریپت این است که میتواند تمام کارهای بالا را بدون رفرش (Refresh) شدن صفحه برای شما انجام دهد!  این فوق العاده است. یعنی شما میتوانید تمام کارهایی که در بالا ذکر کردیم را، همان لحظه انجام دهید و نتیجه‌ای که میخواهید را به کاربر نشان دهید.

 

آیا یادگیری جاوا اسکریپت سخت است؟

حالا که با Java Script اشنا شدیم و فهمیدیم که جاوا اسکریپت چیست و چه کارهایی میتواند برای ما انجام دهد، ممکن است این ذهنیت برای شما پیش بیاید که یادگیری آن بسیار سخت خواهد بود. اما هرگز این چنین نیست.

اگر شما با هر زبان برنامه نویسی دیگری مثل PHP یا … کار کرده باشید و با مفاهیم کلی برنامه نویسی آشنایی داشته باشید، جاوا اسکریپت را نیز میتوانید به راحتی یاد بگیرید.

نکته‌ای که در خصوص تمام زبان های برنامه نویسی وجود دارد این است که همه‌ی آن‌ها منطق یکسانی دارند، تنها چیزی که در آن‌ها متفاوت است، شکل نوشتاری یا اصطلاحا Syntax آن‌ها می‌باشد. اگر شما منطق کلی برنامه نویسی را درک کرده باشید، یادگیری زبان های برنامه نویسی مختلف، برای شما زحمت زیادی نخواهد داشت.

جاوا اسکریپت هم دقیقا به همین صورت است. اگر شما منطق کلی برنامه نویسی را درک کرده باشید، یعنی بدانید که متغیر چیست، تابع چیست، حلقه‌ی ها در برنامه نویسی چکار میکنند و یا شرط ها در برنامه نویسی به چه شکل هستند، یادگیری جاوا اسکریپت هم برای شما سخت نخواهد بود. فقط کافی است که روش نوشتاری (Syntax) آن‌را یاد بگیرید و با کاربرد های آن آشنا شوید.

 

[mailerlite_form form_id=1]

 

مفهوم jQuery در جاوا اسکریپت چیست؟

در ادامه‌ی پاسخ به سوال جاوا اسکریپت چیست میخواهیم درباره‌ی مفهومی به نام جی کوئری یا jQuery صحبت کنیم که زیاد در کنار جاوا اسکریپت اسم آن شنیده میشود.

جی کوئری به زبان خیلی ساده (jQuery) یک کتابخانه‌ (مجموعه‌ای از کدها) است که با جاوا اسکریپت نوشته شده و وظیفه‌ی اصلی آن این است که کارهایی که با جاوا اسکریپت انجام دادن آن‌ها سخت است را راحت تر انجام دهد!

برای مثال اگر شما یک کار را با جاوا اکسریپت با ۱۰ خط کد انجام میدهید، همان کار را با جی کوئری میتوانید با ۲ خط کد انجام دهید. جی کوئری وظیفه‌ی ساده سازی و لذت بخش تر کردن کار با جاوا اسکریپت را به عهده دارد.

خیلی از افرادی که به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده اند، فکر میکنند که جی کوئری یک زبان برنامه نویسی جداست. ولی هرگز به این صورت نیست. جی کوئری بصورت کامل با جاوا اسکریپت نوشته شده است و تمام قدرت خودش را از جاوا اسکریپت میگیرید و فقط کار را برای ما ساده تر و جذاب تر میکند.

 

برای مثال یکی از کاربردهای اصلی جی کوئری این است که میتوان با آن انیمیشن های زیبایی را به صفحات وب اضافه کرد. ممکن است که برنامه نویسی این انیمیشن ها با جاوا اسکریپت خام و خالص خیلی سخت باشد و چند صد خط کد بخواهد، اما جی کوئری همین انیمیشن ها را برای ما خیلی راحت، ساده و با تعداد کدهای کمتری مینویسد و اجرا میکند.جاوا اسکریپت چیست

مقاله‌ی مرتبط: تفاوت div و span در طراحی وب

 

جاوا اسکریپت، دنیایی از کتابخانه ها و ابزارها

در ادامه‌ی پاسخ به سوال جاوا اسکریپت چیست باید بگوییم که یکی از ویژگی هایی که جاوا اسکریپت را بسیار متمایز و خاص میکند، کتابخانه ها و ابزارهایی است که برای جاوا اسکریپت وجود دارد. یکی از این کتابخانه ها به نام جی کوئری را در بالا معرفی کردیم. اما کار اینجا تمام نمیشود!

با کتابخانه هایی که برای جاوا اکسریپت ارائه شده است، دیگر این زبان برنامه نویسی فقط برای برنامه نویسی فرانت اند نیست. بلکه شما میتوانید کارهای عجیب و بسیار جذاب با جاوا اسکریپت انجام دهید!

برای مثال در زیر میخواهیم لیستی از معروف ترین کتابخانه ها و ابزارهای جاوا اسکریپت را معرفی کنیم و بگوییم که هر کدام چه کارهایی میتوانند برای شما انجام دهند!

 • شما با استفاده از React Native میتوانید اپلیکیشن های موبایلی با جاوا اسکریپت بسازید!
 • با استفاده از Node Js میتوانید برنامه نویسی سمت سرور را با جاوا اسکریپت انجام دهید!
 • فریم ورک Angular و کتابخانه‌ی React نیز دو ابزاری هستند که سایت های بسیار بزرگی در جهان با کمک آن‌ها نوشته شده است که به سرعت در جهان در حال رشد هستند.

 

آیا جاوا و جاوا اسکریپت یکی هستند؟

یکی از اشتباهاتی که معمولا افراد تازه کار به آن دچار میشوند این است که زبان برنامه نویسی جاوا (Java) را با جاوا اسکریپت (Java Script) یکی میدانند.

این دو زبان برنامه نویسی بغیر از تشابه اسمی، هیچ شباهت دیگری به هم ندارند و کارکردهایشان کاملا متفاوت است. در آینده یک آموزش کامل دربار‌ه‌ی تفاوت Java Script و Java در یادیفای منتشر خواهیم کرد.

امتیاز
 • کیفیت مقاله و فایل ویدئویی
 • کاربردی و اجرایی بودن مقاله
۴.۸