در گذشته در مقاله ای جداگانه به سوال طراحی وب چیست پاسخ دادیم و به صورت کامل بررسی کردیم که طراحی وب سایت یا Web Design چیست و چگونه انجام میشود. اما در کنار طراحی وب، مفهوم دیگری با نام برنامه نویسی وب یا Web Development وجود دارد و این سوال پیش می‌آید که برنامه نویسی وب چیست . در این مقاله و فایل ویدئویی بصورت کامل میخواهیم به این سوال پاسخ دهیم. با من همراه باشید

 

برنامه نویسی وب چیست

اگر به دنبال یک پاسخ خیلی ساده ولی کاربردی برای سوال برنامه نویسی وب چیست هستید، فیلم زیر را مشاهده کنید

دانلود این فیلم آموزشی با حجم ۶۹ مگ


فرق طراحی و برنامه نویسی

وقتی که در خصوص ساخت سرویس های آنلاین یا سایت های اینترنتی صحبت میکنیم،‌ با دو مفهوم مختلف مواجه میشویم:

 1. طراحی وب یا Web Design
 2. برنامه نویسی وب یا Web Development

اگر نمیدانید طراحی وب چیست، پیشنهاد میکنم این مقاله و فایل آموزشی را مطالعه کنید: همه چیز درباره‌ی طراحی وب

برخی از افرادی که در طراحی وب تازه کار هستند، ممکن است این دو عبارت را بجای یکدیگر به کار ببرند. اما طراحی وب و برنامه نویسی وب،‌ کاملا با هم متفاوت هستند و تخصص‌های مجزایی می‌باشند.

اگر بخواهیم خیلی ساده به سوال برنامه نویسی وب چیست پاسخ دهیم، قبل از آن باید تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی وب را درک کنیم. در زیر بصورت خیلی ساده هر کدام از این مفاهیم را توضیح داده‌ایم:

طراحی وب (یا طراحی وب سایت یا Web Design) به فرایندی میگویند که در آن طراح وب‌، اقدام به طراحی چیزهایی میکند که کاربر آن ها را در صفحه مانیتور خود میبیند. در واقع کار طراح وب این است که المان های یک وبسایت یا صفحه‌ی وب را طراحی کند و محل جای‌گیری آن ها را مشخص کند. خروجی کار یک طراح وب کاملا برای کاربران عادی قابل مشاهده است و کاربران آن‌را بصورت مستقیم میبینند.

اما برنامه نویسی وب، متفاوت با طراحی وب میباشد. اگر بخواهیم بگوییم که برنامه نویسی وب چیست میتوانیم آن‌را اینگونه تعریف کنیم:

برنامه نویسی وب (یا برنامه نویسی سمت وب یا Web Development) مربوط به تمام آن پردازشی است که پشت صحنه انجام میشود و کاربر عادی آن‌ها را نمیتواند ببیند. برای مثال وقتی یک صفحه‌ی وب یک درخواست به پایگاه داده (Database) ارسال میکند و آخرین مطالب سایت را از دیتابیس میگیرد، درخواست و کدی است که کاربر عادی آ‌ن‌را نمیتواند مشاهده کند. به زبان ساده، کار یک برنامه نویس وب، نوشتن کدهایی است که در پشت صحنه پردازش‌هایی انجام میدهند که کاربر نمیتواند آن پردازش ها را ببیند.

 

برنامه نویسی وب چیست

چند مثال از برنامه نویسی وب

در بالا یک تعریف بسیار ساده از برنامه نویسی وب ارائه دادیم و کم کم داریم به پاسخ سوال برنامه نویسی وب چیست نزدیک میشویم. در اینجا میخواهیم چندکاری که برنامه نویسی وب برایمان میتواند انجام دهد را مثال بزنیم:

 • برنامه نویسی وب میتواند آخرین مقالات یک سایت را از پایگاه داده یا دیتابیس دریافت کند و به کاربر نمایش دهد.
 • برنامه نویسی وب میتواند فرم هایی که کاربران پر میکنند (مثل فرم ورود یا ثبت نام) را بررسی و پردازش کند.
 • برنامه نویسی وب میتواند اطلاعاتی را وارد دیتابیس کند. برای مثال وقتی شما یک نظر در یک سایت درج میکنید، آن نظر شما توسط برنامه نویسی سمت وب، وارد پایگاه داده یا دیتابیس میشود
 • برنامه نویسی سمت وب میتواند اطلاعات مختلفی از شما را در مرورگرتان ذخیره کند (مثل نام کاربری و کلمه عبور شما برای ورود های بعدی به همان سایت)
 • و انواع مختلف کارهای دیگر که توسط برنامه نویسی سمت وب انجام میشود

 

قدرت صفحات اینترنتی

اگر بخواهیم صادق باشیم، قدرت صفحات اینترنتی به برنامه نویسی سمت وب است. اگر برنامه نویسی سمت وب نباشد، بیش از ۹۵ درصد وبسایت ها (آمار غیردقیق) تمام کارایی خود را از دست میدهند.

برای پاسخ به سوال برنامه نویسی وب چیست باید قبول کنیم که در وبسایت های اینترنتی شکل و ظاهر مهم هستند، اما آن چیزی که به بسیاری از وبسایت های اینترنتی ارزش میدهد، کاری است که آن وبسایت ها انجام میدهند و میشود گفت که کارایی بیش از ۹۵ درصد وبسایت ها به برنامه نویسی وب بستگی دارد.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برنامه نویسی وب میتواند انجام دهد، برقراری ارتباط با پایگاه داده یا دیتابیس است. بسیاری از وبسایت ها، کارایی خود را با دیتابیس به دست می‌آورند. و زبان های برنامه نویسی وب این امکان را به شما میدهند که با دیتابیس ارتباط برقرار کنید و اطلاعات را از آن بخوانید و یا اطلاعاتی را وارد آن کنید.

 

طراح وب و برنامه نویس وب به هم وابسته هستند

برای پاسخ دادن به سوال برنامه نویسی وب چیست ، فرض کنید که یک تیم نرم افزاری قصد ساخت یک سرویس یا سایت آنلاین را دارد. برای اینکار، حداقل دو نفر در این تیم هستند که یکی از آن ها طراح وب و دیگری برنامه نویس وب است.

حقیقت این است که طراحی وب و برنامه نویس وب به هم وابسته هستند. یک طراح وب، بعد از طراحی ظاهر و شکل و شمایل یک وبسایت، آن‌را باید تحویل برنامه نویس وب بدهد که بتواند ارتباط آن سایت را با پایگاه داده برقرار بکند.

برنامه نویسی وب چیست

البته که بسیاری از افراد خودشان هم میتوانند طراح وب باشند و هم برنامه نویسی وب. به این معنا که هم شکل و ظاهر وبسایت را طراحی کنند، و هم کدهای پشت صحنه‌ی آن‌را بنویسند. به این افراد اصطلاحات برنامه نویسی Full Stack یا FullStack Developer میگوند که حتما در آینده در مقالات سایت درباره‌ی آن‌ها صحبت میکنیم.

 

زبان های برنامه نویسی وب

اگر بخواهیم بدانیم که برنامه نویسی وب چیست ، باید با زبان های برنامه نویسی وب آشنا شویم. همانطور که برای طراحی وب میتوانیم از HTML5, CSS3, Javascript و… استفاده کنیم، برنامه نویسی وب را نیز زبان های بسیار زیادی میتوانیم انجام دهیم انجام دهیم. برخی از این زبان ها عبارتند از:

البته با استفاده از روش هایی میتوان جاوا اسکریپت را برای برنامه نویسی وب نیز استفاده کرد. مثلا شما با استفاده از تکنولوژی ای به نام Node.js که بر پایه جاوا اسکریپت است، میتوانید برنامه نویسی وب را نیز با آن انجام دهید. که در آینده حتما در مورد آن‌ها صحبت میکنیم.

 

به چه ابزارهایی نیاز دارید

در فیلم آموزشی طراحی وب چیست، گفتیم که برای طرحی وب به چه ابزارهایی نیاز داریم. برای برنامه نویسی وب نیز، شما به ۳ ابزار مختلف نیاز دارید که در زیر آن‌ها را آورده‌ایم:

 1. یک نرم افزاری که بتوانید کدهایتان را در آن بنویسید، مثل Notepad ویندوز (و یا نرم افزارهای حرفه‌‌ای تر و پیشرفته تر)
 2. یک سرور یا شبیه ساز سرور که بتواند کدهای شما را پردازش کند (کدهایی مثل PHP برای اجرا شدن نیاز به پردازش دارند)
 3. یک مرورگر (Browser) که بتواند نتیجه‌ی پردازش کدها را به شما (یا کاربر) نشان دهد. مثل گوگل کروم، فایرفاکس یا …

در این مقاله بصورت خیلی مبتدی درباره‌ی برنامه نویسی وب صحبت کردیم و به سوال برنامه نویسی وب چیست پاسخ دادیم. در آینده در یادیفای، حتما درباره‌ی مباحث پیچیده تر طراحی وب و برنامه نویسی وب بحث میکنیم و آموزش‌های رایگان و کاربردی زیادی برای آن‌ها ارائه میدهیم.

رتبه‌ی مقاله
 • متن مقاله
 • کیفیت فایل تصویری
 • کاربردی بودن مقاله
 • به زبان ساده
۴.۸