در آموزش قبل درباره‌ی این صحبت کردیم که چرا یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی از نان شب نیز واجب است و بصورت کامل توضیح دادیم که تایپ ۱۰ انگشتی چه فواید و مزایایی برای ما دارد. در این فیلم و مقاله‌ی آموزشی به شما بهترین سایت ها و منابع یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی را معرفی میکنم. پس با من همراه باشید.

دانلود این فیلم آموزشی با کیفیت بالا و حجم ۱۸ مگ


اهمیت یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی

قبل از اینکه شروع به مطالعه‌ی این مطالب کنید، به شما پیشنهاد میکنم که حتما مطلب زیرا را مطالعه کنید. فوق العاده است:

«چرا یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی از نان شب واجب تر است؟»

در این آموزش بصورت کامل توضیح دادیم که چرا یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی از نان شب واجب تر است. در زیر دلایل اهمیت تایپ ۱۰ انگشتی را لیست میکنیم که باهم یک مرور کرده باشیم. تایپ ۱۰ انگشتی به شما کمک میکند تا:

 • کارهایتان را سریع تر انجام دهید
 • تمرکز و بهره‌‌وری خود را افزایش دهید
 • یادداشت برداری سریع تر و بهتری داشته باشید
 • پیشرفت شغلی را تجربه کنید
 • مراقب سلامتی خود باشید و خستگی هنگام کار با کامپیوتر را کاهش دهید
 • و…

اما در این آموزش میخواهم به شما بهترین سایت های آموزش تایپ ۱۰ انگشتی را معرفی کنم که از طریق آن‌ها اقدام کنید و به این مهارت فوق العاده مسلط شوید.

 

آیا نیازه که هم فارسی و هم انگلیسی رو بصورت تایپ ۱۰ انگشتی بلد باشیم؟

در ادامه میخواهیم سایت های آموزش تایپ ۱۰ انگشتی را معرفی کنیم که شما با کمک آن سایت ها میتوانید به تایپ ۱۰ انگشتی فارسی و انگلیسی مسلط شوید. اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کدام زبان را برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی انتخاب کنید.

این کاملا به خود شما بستگی دارد که در طول روز مجبور به نوشتن به کدام زبان می‌باشید. فارسی یا انگلیسی؟

برای مثال من که برنامه نویس هستم در طول روز هم نیاز دارم که کدهایی را به زبان انگلیسی بنویسم و هم نیاز داریم که متونی را به زبان فارسی تایپ کنم. پس طبیعتا باید به تایپ ۱۰ انگشتی فارسی و انگلیسی مسلط باشم.

اما مثلا اگر کار شما بصورتی است که فقط با یکی از این زبان ها سر و کار دارید، الویت‌تان را برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی به آن زبان بگذارید و بعد در زمان مناسب میتوانید به سراغ یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی برای زبان دیگری بروید.

 

چقدر طول میکشه تایپ رو یاد بگیریم؟

پاسخ به این سوال هم کاملا بستگی به خودتان دارد و اینکه چقدر میخواهید بصورت روزانه برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی وقت بگذارید. اجازه بدید برای پاسخ به این سوال یک داستان برای شما تعریف کنم.

رامتین یکی از دوستان بسیار عزیز من هست که پارسال به پیشنهاد من اقدام به شروع یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی کرد. به این صورت که باهم درباره‌ی اهمیت تایپ ۱۰ انگشتی و مزایای آن صحبت کردیم و او تصمیم گرفت که این مهارت فوق العاده را یاد بگیرد. من هم به او همین سایت هایی که در ادامه برای شما لیست کرده‌ام را معرفی کردم و او فرایند یادگیری خودش را آغاز کرد.

بعد از چند رو او را دیدم و از او درباره‌ی روند پیشرفت کار سوال کردم. گفت که «خیلی سخته و بعضی جاها اعصاب ادم رو خیلی خرد میکنه. ولی دوست دارم که یادش بگیرم، واسه همین ادامه میدم». و نهایتا بعد از ۳ ماه رامتین این خبر رو بهم داد که به تایپ ۱۰ انگشتی خیلی خوب مسلط شده و الان میتواند در دقیقه بین ۳۵ تا ۴۰ کلمه تایپ کند که این فوق العاده است.

۲ نکته در فرایند یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی توسط رامتین وجود داشت که خوب است که به آن توجه کنیم.

 

نکته‌ی اول: این فراین در ابتدا بسیار خسته کننده، کلافه کننده و زجر آور است

دقیقا. یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی در ابتدا بسیار سخت است. شما هرگز نباید به کیبورد نگاه کنید و باید فقط به ذهن خود بیاموزید که هر انگشت برای فشردن کدام کلید است. اینکار در ابتدا بسیار سخت است. شما اشتباهات بسیاری خواهید داشت و از این اشتباهات کلافه میشوید. ممکن است بارها یک تمرین را انجام دهید و دوباره روز بعد آن تمرین را از یاد ببرید یا اشتباه انجام دهید. 

حتی ممکن است در روزهای اول انگشت کوچک دست راست و چپ شما درد بگیرد و این کاملا طبیعی است.

نکته‌ای که وجود دارد این است که این اشتباهات، کلافگی ها و… فقط برای اول کار است. 

تایپ ۱۰ انگشتی یک مهارت است و مهارت فقط با تمرین به دست می‌آید. پس کلافگی ها و خستگی ها در یادگیری این مهارت طبیعی است و همه‌ی افراد با آن درگیر هستند. فقط کافی است که تحمل کنید تا از آن عبور کنید.

عموما این مشکلات برای چند روز یا نهایتا هفته‌ی اولی است که شما اقدام به یادگیری این مهارت میکنید. اما با ادامه دادن تمرینات، کم کم این مشکلات نیز کمرنگ میشوند.

 

نکته‌ی دوم: یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی یک مهارت ۲-۳ ماهه است

نکته‌ی دوم این است که شما نمیتوانید این مهارت را طی چند روز یا ۱ هفته یاد بگیرید. نیاز دارید که تمرین کنید و مغز خود را عادت دهید.

نمیشود که زمان دقیقی را برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی مشخص کرد. اما با روزی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه تمرین در طی ۶۰ تا ۹۰ روز میتوانید به سرعت و دقت بسیار خوبی در این مهارت برسید. اگر اهمیت این مهارت را درک کرده‌ باشید، حتما میتواند در طول ۲۴ ساعت، نیم ساعت برای این مهارت فوق العاده وقت خالی کنید.

تایپ 10 انگشتی چیست

 

چرا یادگیری با استفاده از سایت ها بهترین روش است؟

روش های بسیار زیادی برای آموزش تایپ ۱۰ انگشتی وجود دارد. شما میتواند در کلاس های آموزش تایپ ثبت نام کنید و یا فیلم های آموزشی این مهارت را تهیه کنید و نگاه کنید. شاید هم بخواهید مثل خود من بصورت تجربی این مهارت را یاد بگیرید. من از ۱۲ سالگی وبلاگ داشته‌ام و همیشه مینوشتم، به همین دلیل توانسته‌ام که بصورت تجربی این مهارت فوق العاده را یاد بگیرم.

اما به نظر من بهترین روش یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی، یادگیری از طریق سایت های آنلاین است.

این سایت ها به شما امکانات زیادی میدهند. برای مثال:

 • برای هر انگشت و حرف روی کیبورد تمرینات خاص خودشان را دارند که به شما آموزش دهند که هر انگشت شما مسئول فشردن کدام کلید ها روی کیبورد است.
 • بعد از هر درس از شما یک تست میگیرند و اگر از تعداد مجاز خطای بیشتری داشته باشید، اجازه‌ی مشاهده‌ی درس بعدی را به شما نمیدهند.
 • از شما تست سرعت تایپ میگیرند که متوجه شوید که سرعت تایپ‌تان در دقیقه چند کلمه افزایش پیدا کرده است.
 • حتی بعضی از این سایت ها در قالب بازی و سرگرمی شما را به یک تایپیست سریع تبدیل میکنند.
 • و بسیاری از امکانات کوچک و بزرگ دیگر که همگی باعث میشوند که این مهارت ها بهتر یاد بگیرید.

 

بهترین سایت های آموزش تایپ ۱۰ انگشتی فارسی و انگلیسی

در ادامه میخواهم که بهترین سایت های آموزش تایپ ۱۰ انگشتی از نظر خودم را به شما معرفی کنم. این لیست بدون هیچ ترتیب خاصی چیده شده است و هیچ تبلیغی در آن صورت نگرفته است. فقط سعی کردیم که بهترین سایت های آموزش تایپ ۱۰ انگشتی را به شما معرفی کنیم که بتوانید از آنها استفاده کنید و به این مهارت فوق العاده مسلط شوید.

 

تایپ کده (typekadeh.com)

اولین سایتی که میخواهیم آن را معرفی کنیم سایت تایپ کده است. این سایت که یک سرویس ایرانی می‌باشد، به شما کمک میکند که تایپ ۱۰ انگشتی فارسی و انگلیسی را بصورت کامل و حرفه‌ای یاد بگیرید. نکته‌ی فوق العاده‌ درباره‌ی این سایت این است که کاملا رایگان می‌باشد و شما میتواند تایپ ۱۰ انگشتی فارسی و انگلیسی را در این سایت بدون هیچ هزینه‌ای یاد بگیرید.

 

یوتایپ (utype.ir)

یوتایپ یکی دیگر از سایت های آموزش تایپ ۱۰ انگشتی فارسی و انگلیسی و تایپ اعداد است. این سایت رایگان نبوده و فقط تعدادی از دروس آن بصورت رایگان ارائه میشوند. هزینه‌ی اشتراک این سایت در زمان نوشتن این متن:

 • ماهیانه ۷ هزار تومان
 • ۳ ماهه ۱۴ هزار تومان
 • ۶ ماهه ۲۱ هزار تومان
 • و سالیانه ۲۸ هزار تومان می‌باشد.

 

تایپو (typeo.top)

یکی دیگر از سایت های آموزش تایپ ۱۰ انگشتی سایت تایپو می‌باشد که خودش را «کامل‌ترین سایت آموزش تایپ ده انگشتی در ایران» معرفی میکند. اگر میخواهید این مهارت را یاد بگیرید، از این سایت نیز میتوانید استفاده کنید.

 

و بسیاری از سایت های دیگر

سایت های بسیار زیاد دیگری نیز در زمینه‌ی آموزش تایپ ۱۰ انگشتی فعالیت میکنند که میتوانید با یک جستجوی ساده به همه‌ی آنها دسترسی داشته باشید. در ادامه نیز لیست چند سایت معروف دیگر را نیز برای شما آورده‌ایم که از آن‌ها میتوانید استفاده کنید:

 

حرف آخر

در این آموزش سعی کردیم که بهترین سایت ها و منابع رو برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی برای شما لیست کنیم. کار با بعضی از این سایت ها کاملا رایگان است و شما هیچ بهانه‌ای نمیتوانید برای شروع نکردن یادگیری این تخصص پیدا کنید.

پیشنهاد من به شما این است که از همین امروز شروع کنید و روزی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تمرین کنید تا بتوانید حداکثر تا ۳ ماه آینده به مهارت فوق العاده‌ی تایپ ۱۰ انگشتی مسلط شوید.

شما چه روش های دیگری برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی میشناسید؟ آیا به این مهارت مسلط هستید؟ چطور توانستید به این تسلط برسید؟ 

لطفا نظرتان را در بخش نظرات برایمان بنویسید تا بتوانیم از تجربیات ارزشمند شما نیز استفاده کنیم 🙂

 • کیفیت مقاله و فایل ویدئویی
۵