یکی از نکاتی که به شما کمک میکند که برنامه نویس،‌ طراح سایت، طراح اپلیکیشن و… بهتری شوید،‌ این است که به هر طرح خوبی که میبینید، دید برنامه نویسی داشته باشید. در این آموزش درباره‌ی این صحبت میکنیم که دید برنامه نویسی چیست و چطور میتوانیم از این تکنیک برای حرفه‌ای تر شدن استفاده کنیم.

[videojs_video url=”https://dl.yadify.com/videos/tutorials/programming-perspective-yadify.com.mp4″ poster=”https://yadify.com//wp-content/uploads/2019/02/programming-perspective-th.jpg”]

دانلود این فیلم آموزشی با حجم ۳۲ مگ


موسیقی‌دان ها و کارگردان‌های خوب

اگر با موسیقی و یا فیلم سازی کمی آشنایی داشته باشید، حتما میدانید که آن ها باید بهترین آثار حرفه‌ی خودشان را دنبال کنند و از آ‌ن‌ها یاد بگیرند و الهام بگیرند تا بتوانند بهترین آثار را خلق کنند.

یک موسیقی‌دان برای اینکه بتواند آهنگ‌های خوبی بسازد، باید آهنگ‌های خوب بسیاری گوش کند. و یک فیلمساز و کارگردان برای اینکه بتواند آثار هنری خوبی خلق کند، فیلم آثار هنری خوب زیادی را مشاهده کند.

گوش کردن به موسیقی های خوب برای موسیقی‌دان ها به آن‌ها کمک میکند که استانداردهایشان در کار بالاتر برود و کار حرفه‌ای تر بسازند و دقیقا همین اتفاق برای فیلمساز ها و کارگردان ها نیز می‌افتد.

 

دیدِ برنامه نویسی یعنی چی؟

با توجه به مقدمه‌ی بالا، شما برای اینکه بتوانید به یک برنامه نویس، طراح وب، طراح اپلیکیشن، طراح ui/ux حرفه‌ای تبدیل شوید، باید بهترین طرح ها را ببنید و از آن‌ها ایده و الهام بگیرید.

در آموزش دیگری در آینده در یادیفای درباره‌ی نحوه‌ی پیدا کردن بهترین طرح ها صحبت خواهیم کرد. اما در این آموزش میخواهیم درباره‌ی نکته‌ی دیگری صحبت کنیم و بگوییم که شما باید به هر طرح خوبی که میبینید دیدِ ساختاری یا اصطلاحا دیدِ برنامه نویسی داشته باشید.

دید برنامه نویسی به این معناست که هر طراحی خوب، نرم افزار خوب، ایده‌ی خوب و هر چیز خوب دیگری که در حیطه‌ی تخصصی خودتان دیدید، این سوال را از خودتان بپرسید که این طراحی چطور ساخته شده است؟ یا نرم افزار چطور طراحی شده است؟ این امکان را من چطور میتوانم در کد خود داشته باشم؟

وقتی که این سوالات را برای خود بوجود می‌آروید، کنجکاو میشوید و مرحله‌ی بعدی این است که به دنبال پیدا کردن پاسخ این سوالات باشید. به این معنا که کشف کنید که چطور آن طرح ها پیاده سازی شده‌اند.

 

معرفی ابزار Inspect Element

به عنوان یک طراح وب‌، وقتی وارد یک صفحه‌ی وب میشوم و بخشی از آن صفحه به نظرم خلاقانه و جذاب است، همیشه به دنبال این موضوع هستم که این بخش چطور طراحی شده است. سپس با استفاده از ابزار Inspect Element اقدام به بررسی کدهای HTML و CSS آن فایل میکنم که نهایتا کشف کنم که آن قسمت خاص که نظرم را جلب کرده‌ بود، به چه شکل طراحی شده است.

سپس اقدام میکنم و طی یک پروژه عملی سعی میکنم که چیزی شبیه آن را برای خودم بسازم. اینکار باعث میشود که سلیقه‌ی من در طراحی وب روز به روز بهتر و بهتر شود و حرفه ای تر شوم.

در آینده حتما آموزشی در خصوص ابزار Inspect Element و نحوه‌ی کار با آن را ارائه خواهیم داد.

 

خلاصه‌ی مطلب

تمام این مطلب خواستم درباره‌ی این موضوع صحبت کنیم:

در خصوص طرح ها، نرم افزارها و هرچیز زیبای دیگری که میبینید کنجکاو باشید و سعی کنید این کنجکاوی‌تا را به یادگیری ختم کنید. این باعث میشود که روز به روز در کارتان حرفه‌ای تر شوید. 

پس سعی کنید که دید برنامه نویسی را در خود تقویت کنید و به هر چیزی در حیطه‌ی تخخصی خود این دید را داشته باشید.