اگر تجربه‌ی کار در برنامه نویسی سمت سرور یا backend را داشته باشید، حتما با زبان PHP نیز آشنایی دارید. برای زبان برنامه نویسی PHP، فریم ورک (Framework) های مختلفی وجود دارد که میتوانند سرعت و سهولت در توسعه‌ نرم افزارها را برای شما فراهم کنند. در این مقاله و فایل آموزش، بصورت کامل به سوال Codeigniter چیست؟ پاسخ میدهیم و هر آن چیزی که درباره‌ی آن نیاز باشد بدانیم را بررسی میکنیم. با من در این آموزش همراه باشید.

 

فریم ورک (Framework) چیست و چه کاری انجام میدهد؟

قبل از اینکه بخواهیم به سوال Codeigniter چیست؟ پاسخ دهیم، اجازه دهید بصورت خلاصه درباره‌ی فریم ورک و مفهوم آن در برنامه نویسی صحبت کنیم. اگر بخواهیم Framework را خیلی ساده توضیح دهیم، میتوانیم بگوییم:

فریم ورک یا Framework، مجموعه‌ای از کتابخانه ها و قوانین در برنامه نویسی است. فریم ورک ها به شما کمک میکنند که فرایند برنامه نویسی سریع‌تر و ساده‌تری داشته باشید.

تعریف بالا یک تعریف بسیار ساده و مقدماتی از فریم ورک بود. در آینده بصورت کامل درباره‌ی چیستی فریم ورک در یادیفای صحبت میکنیم. اما همین تعریف ساده برای ما در اینجا کافی است که بتوانیم به سوال Codeigniter چیست؟ پاسخ دهیم.

پس همانطور که گفتیم، فریم ورک ها به ما کمک میکنند که ساده تر و سریع تر برنامه نویسی کنیم. هر زبان برنامه نویسی، Framework های مخصوص خودش را دارد که کمک می کند توسعه‌ی نرم افزار با استفاده از آن زبان برنامه نویسی سریع تر و ساده تر شود.

 

Codeigniter چیست؟

Codeigniter چیست؟

در پاسخ به سوال Codeigniter چیست؟ میتوانیم بگوییم که Codeigniter یک فریم ورک برای زبان برنامه نویسی PHP است. همانطور که در بالا گفتیم، هر زبان برنامه نویسی، فریم ورک های متعدد و مختلفی دارد که به شیوه های مختلفی سعی میکنند برنامه نویسی را برای ما ساده تر و سریع تر کنند.

یکی از این فریم ورک ها که مخصوص زبان برنامه نویسی PHP است، فریم ورک کدایگنایتر یا Codeigniter می باشد.

در واقع فریم ورک Codeigniter به ما کمک میکند که برنامه هایی که میخواهیم با زبان PHP بنویسیم را سریع‌تر، راحت‌تر، امن‌تر و لذت بخش تر بنویسیم. Framework کدایگنایتر سعی میکند که ما از برنامه نویسی با PHP لذت ببریم و کارمان ساده تر و راحت تر شود.

متاسفانه در برنامه نویسان بسیار حرفه ای‌ هم مشاهده کردم که اسم این فریم ورک را به اشتباه «کد ایگنیتر» تلفظ میکنند. در حالی که تلفظ اصلی و صحیح نام این فریم ورک، کُداِگنایْتِر یا کُدایگنایْتِر  می باشد. برخی از برنامه نویسان نیز به Codeigniter بصورت اختصاصی CI (بخوانید سی-آی) نیز میگویند که مخفف Code و Igniter میباشد.

بطور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم که Codeigniter چیست؟ میتوانیم بگوییم که Codeigniter آمده است تا با استفاده از نوع ساختاری که دارد، توسعه‌ی اپلیکیشن های تحت وب با PHP را:

  • سریع‌تر،
  • ساده‌تر،
  • امن‌تر
  • و لذت بخش تر کند!

 

چرا باید از Codeigniter استفاده کنیم؟ مزایای کدایگنایتر

اگر بخواهیم به سوال Codeigniter چیست؟ پاسخ دهیم، خوب است که کمی درباره‌ی مزایای آن صحبت کنیم. در دنیای برنامه نویسی PHP، فریم ورک های بسیار وجود دارند که شما میتوانید از آن‌ها استفاده کنید. ولی کدایگنایتر مزیت های جذاب و فوق العاد‌ه‌ای دارد که در این بخش میخواهیم درباره‌ی آن صحبت کنیم.

 

رایگان و متن باز

یکی از ویژگی های اصلی Codeigniter این است که کاملا رایگان و Open Source یا متن باز است. شما برای استفاده از Codeigniter هیچ هزینه‌ای نیاز نیست پرداخت کنید و همه چیز برای شما رایگان خواهد بود. فقط کافی است که کدایگنایتر را نصب کنید و کار با آن را شروع کنید.

 

ساده، سبک، سریع ولی قدرتمند

Codeigniter یک فریم ورک بسیار ساده، سریع، سبک ولی قدرتمند است. ممکن است این تفکر اشتباه وجود داشته باشد که به دلیل ساختار نه چندان پیچیده‌ی آن، نمیتوان به آن نرم افزاهای خوب نوشت. ولی این دید کاملا اشتباست.

سادگی و سهولت در استفاده، یکی از ویژگی های اصلی کدایگنایتر است که آن‌را برای همگان قابل استفاده میکند. اما این سادگی در استفاده و یادگیری، به معنای قدرت پایین Codeigniter نیست. بلکه این هنر توسعه‌ دهندگان Codeigniter را نشان میدهد که در عین سادگی و سریع بودن، یک فریم ورک بسیار قدرتمند را ایجاد کرده‌اند.

 

نصب آسان و اجرای سریع

بر خلاف بعضی از فریم ورک های دیگر، Codeigniter برای نصب و اجرا نیاز کار خاص یا عجیب غریبی ندارد. برای مثال شما برای راه اندازی و کار با فریمورک لاراول، نیاز هست که با Command Line درگیر شوید و دستوراتی را در آن اجرا کنید. اما همچین چیزی در کدایگنایتر وجود ندارد. راه اندازی کدایگنایتر بسیار سریع و ساده است و شما خیلی زود میتوانید کدایگنایتر را نصب کنید و توسعه‌ی نرم افزارتان را با آن شروع کنید.

 

داکیومنت (Document) و راهنمای بسیار قوی

Codeigniter چیست؟

صفحه اصلی سایت رسمی Codeigniter

در ادامه‌ی پاسخ به سوال Codeigniter چیست؟، میتوانیم بگوییم که یکی از ویژگی های اصلی Codeigniter، داکیومنت و راهنمای بسیار قوی آن است. اگر به سایت رسمی Codeigniter سری بزنید، در قسمت Documentaion متوجه یک راهنمای بسیار کامل و جامع درباره‌ی روش کار با Codeigniter میشوید.

در این راهنمای فوق العاده، در ابتدا یک پروژه‌ی تست ساخته میشود و در حین انجام آن پروژه‌ی تست، مفاهیم ابتدایی و پایه‌ای Codeigniter به شما تدریس میشود. اینگونه شما با استفاده از راهنمای اصلی سایت کدایگنایتر میتوانید خیلی سریع و پروژه محور، یادگیری کدایگنایتر را آغاز کنید و از آن لذت ببرید.

 

سرعت توسعه‌ی بالا

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، یک فریم ورک حاوی کتابخانه ها و قوانین کد نویسی مختلفی باشد. در کدایگنایتر قوانین و امکاناتی وجود داردکه میتوانید بوسیله‌ی آن، سرعت کدنویسی خود را تا چندین برابر افزایش دهید. اینکه چطور فریم ورک ها روی سرعت توسعه‌ و کدنویسی تاثیر دارند را در ادامه بررسی میکنیم.

 

چگونه Framework ها،‌ توسعه‌ی نرم افزارها را سریع‌تر و ساده‌تر میکنند؟

در ادامه‌ی پاسخ به سوال Codeigniter چیست؟ خوب است به موضوع افزایش سرعت کدنویسی نیز بپردازیم. ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که فریم ورک ها چگونه روی سرعت کار ما تاثیر میگذارند.

یکی از مهم ترین روش هایی که فریم ورک ها بوسیله‌ی آن میتوانند سرعت کدنویسی ما را افزایش دهند، Helper ها هستند. اگر بخواهیم کاری که Helper ها انجام میدهند را خیلی ساده توضیح دهیم، میتوانیم بگوییم:

Helper ها در کدایگنایتر به شما کمک میکنند که کدهای بیشتری را در زمان کم تری بنویسید. برای مثال در کدایگنایتر شما میتوانید با یک خط کد ساده‌ی PHP، به کدایگنایتر بگویید که برای شما ۱۰ خط کد HTML تولید کند. مثلا اگر بخواهید یک فرم HTML داشته باشید، نیاز به نوشتن کدهای HTML زیاد نیست، با استفاده از PHP میتوانید کاری که کنید که کدهای HTML برای شما بصورت خودکار ساخته شوند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که فریم ورک ها دارند، این است که قابلیت هایی که در اکثر پروژه‌ها نیاز میشود را درون خود گنجانده‌اند و شما برای استفاده از آن قابلیت ها، نیاز نیست که آن‌ها را از صفر کدنویسی کنید. بلکه فقط کافی است که از امکانات فریم ورک خود استفاده کنید.

برای مثال اگر بخواهید داده‌های ورودی کاربر در فرم های HTML را بررسی کنید، نیاز نیست که کدهای PHP و جاوا اسکریپت خاصی بنویسید. کدایگنایتر قبلا این کدها را برای شما نوشته است و شما الان فقط کافی است که از آن‌ها استفاده کنید و لذت ببرید.

 

MVC چیست؟

Codeigniter چیست؟

یک تصویر ساده از روش کار معماری MVC

اگر بخواهیم به سوال Codeigniter چیست؟ پاسخ دهیم، باید بگوییم که Codeigniter یک فریم ورک بر پایه‌ی معماری MVC است. در اینجا میخواهیم بصورت خیلی ساده MVC را توضیح دهیم و در آینده در مقاله‌ای جداگانه به صورت مفصل به توضیح آن میپردازیم.

MVC مخفف Model – View – Controller است که یک نوع روش کدنویسی یا اصطلاحا معماری نرم افزاری می‌باشد. در این روش کدنویسی، نرم افزار شما به ۳ بخش مختلف تقسیم میشود و هر بخش وظایف خاص خودش را دارد.

بخش اول: Model که وظیفه‌ی ارتباط با پایگاه داده یا دیتابیس را دارد.

بخش دوم: View که حاوی تمام آن کدهایی است که کاربر نهایی آن‌ها را میبیند.

و بخش سوم: Controller که وظیفه‌ی کنترل نرم افزار را به عهده دارد و در واقع Model را به View متصل میکند.

با استفاده از این روش کدنویسی، کدهای شما بسیار خوانا و منظم خواهند بود. به این دلیل که کدهای شما به ۳ بخش مختلف تقسیم میشوند و در هر بخش، کدهای مرتبط باهم قرار دارد و این باعث میشود که شما نتوانید کدهای‌تان را درهم و قاطی بنویسید.

بعد از این توضیح ساده‌ی MVC، باید بگوییم که Codeigniter نیز بر پایه معماری MVC نوشته شده است و این موضوع باعث میشود که کدهایی که شما در قالب فریم ورک Codeigniter  مینویسید، بسیار خوانا باشند و توسعه‌ی آن‌ها خیلی راحت باشد.

 

کدایگنایتر (Codeigniter) در برابر لاراول (Laravel)

Codeigniter چیست؟

لاراول و کدایگنایتر – دو رقیب متفاوت!

یکی دیگر از فریم ورک هایی که اینروزها طرفداران بسیاری دارد، فریمورک لاراول (Laravel) میباشد. در ادامه‌ی پاسخ به سوال Codeigniter چیست؟ میخواهیم کدایگنایتر را کمی با لاراول مقایسه کنیم. در مقاله‌ای جداگانه در یادیفای بصورت کامل به بررسی فریم ورک لاراول نیز میپردازیم.

نکته‌ی اول در خصوص فریم ورک لاراول، این است که بر خلاف کدایگنایتر، لاراول هرگز یک فریم ورک ساده برای یادگیری نیست. ممکن است شما با دانش محدود و کمی در زمینه‌ی برنامه نویسی PHP بتوانید با کدایگنایتر کار کنید، اما با لاراول هرگز.

شما تنها زمانی میتوانید اقدام به کار و یادگیری لاراول کنید که با مفاهیمی مثل شی گرایی، MVC، Command Line و… آشنایی کامل داشته باشید. به همین دلیل لاراول هرگز به مبتدیان و افراد تازه کار پیشنهاد نمیشود.

همینطور پیشنهاد من این است که قبل از استفاده از هر فریم ورک کامل و پیشرفته‌ای مثل لاراول، نیاز هست که حتما با یک فریم ورک خیلی ساده مثل کدایگنایتر نیز آشنایی داشته باشیم. این باعث میشود که در آینده بهتر بتوانیم با فریم ورک های پیشرفته‌ای مثل لاراول کار کنیم. به این دلیل که در حین کار با کدایگنایتر، بسیاری از مفاهیم برای ما روشن تر میشود و بهتر میتوانیم ساختار معماری MVC را درک کنیم. (لاراول نیز کاملا بر پایه‌ی معماری MVC ساخته شده است.)

اما در ترند روز دنیا، میبینیم لاراول طرفدار بیشتری دارد. اما شما زمانی که به میزان بسیار خوبی به برنامه نویسی با PHP مسلط نشده‌اید، هرگز نباید به سراغ لاراول بروید.

 

آیا برای کار با Codeigniter باید PHP را بلد باشیم؟

در ادامه‌ی پاسخ به سوال Codeigniter چیست؟ این سوال پیش می‌ آید که حتما باید PHP را بلد باشیم که یادگیری Codeigniter را آغاز کنیم یا خیر.

شما میتوانید بدون ذره‌ای مطالعه‌ و یادگیری PHP، کار با Codeigniter را آغاز کنید. اما این اصلا روش درست، منطقی و اصولی‌ای نیست. اگر شما PHP بلد نباشید و به سراغ یادگیری کدایگنایتر، لاراول یا هر فریم ورک دیگری بروید، مثل این است که بخواهید از شخصی که سواد خواندن و نوشتن ندارد، بخواهید که یک نمایشنامه‌ به فرانسوی را برای شما بخواند.

ممکن است که آن فرد بتواند مثل طوطی آن نمایشنامه را حفظ کند و بخواند، اما چیزی آن آن نمیفهمد. برای فهمیدن آن، باید چند مرحله‌ی پیشین را طی کرده باشد.

شما هم ممکن است بتوانید که بدون یادگیری PHP، اقدام به کار با کدایگنایتر کنید، ولی حقیقتا هیچ چیز از ساختار آن را درک نمیکنید و فقط کدها را حفظ میکنید. در این صورت شما یک فلش دیسک هستید که اطلاعاتی را روی آن کپی/پیست کرده‌اید، و نه یک برنامه نویس!

قبل از شروع کار با هر فریم ورکی، نیاز است که حتما تا میزانی با زبان برنامه نویسی آن آشنایی داشته باشید. حالا اگر میخواهید با لاراول کار کنید، میزان آشنایی‌تان با PHP باید خیلی بیشتر باشد نسبت به زمانی که میخواید با کدایگنایتر کار کنید. برای برنامه نویسی با کدایگنایتر، یک دانش متوسط در زمینه‌ی PHP نیز میتواند برای شما کافی باشد.

 

آیا یادگیری Codeigniter سخت است؟

جواب این سوال، هم بله است و هم خیر.

اگر قبل از کدایگنایتر، با PHP آشنایی خوبی داشته باشید و آن‌را بخوبی درک کرده باشید، یادگیری کدایگنایتر نیز برای شما آسان و ساده خواهد بود. در غیر این صورت، اگر بخواهید بدون درک PHP، با کدایگنایتر کار کنید، راه سخت (و شاید غیر ممکنی) را پیش رو خواهید داشت.

در این مقاله سعی کردیم بصورت کامل به سوال Codeigniter چیست؟ پاسخ دهیم. نظر شما درباره‌ی Codeigniter چیست؟ آیا تجربه‌ی کار با آن‌را دارید؟ کدایگنایتر را چطور بررسی میکنید و نظرتان درباره‌ی آن چیست؟ لطفا نظرات‌تان را برایمان بنویسید.

ویژگی های مقاله
  • کاربردی بودن آموزش
  • اجرایی بودن آموزش
  • کیفیت فایل آموزشی
۵