برنامه نویسی جز کارهایی است که هنگام انجام دادن آن ممکن است با مشکلات، باگ ها و مسائل بسیار زیادی مواجه شوید و ممکن است این مسائل باعث شود که شما انگیزه‌ی خود را از دست دهید و دیگر نتوانید با انگیزه و بهره‌وری خوبی کار کنید. در این فیلم آموزشی درباره‌ی ۶ راهکار عملی صحبت میکنیم که بوسیله‌ی آن میتوانید انرژی، انگیزه و بهره‌وری‌تان را بالا نگه دارید. انجام این کارها باعث میشود که بیشتر و با کیفیت بهتری کار کنید و نهایتا روز به روز در کارتان پیشرفت بیشتری داشته باشید.

دانلود این فیلم آموزشی با کیفیت بالا و حجم ۴۷ مگ


برنامه نویسی سخت است!

نکته‌ای که در خصوص برنامه نویسی، طراحی سایت و… وجود دارد این است که کار سختی می‌باشد که برای انجام آن نیاز به یک تمرکز بالا و ذهن آزاد دارید. اما ممکن است حین کار، درگیر حل یک مشکل شوید و این مشکل باعث شود که انرژی و انگیزه‌ی شما از بین برود.

بسیاری از دوستانی که در ابتدای راه برنامه نویسی هستند،‌ به دلیل مواجه با این مشکلات، انرژی و انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهند و بازدهی و عملکردشان پایین می‌آید و نهایتا فکر میکنند که استعداد تبدیل شدن به یک برنامه نویس را ندارند و برنامه نویسی شغلی نیست که مناسب آن‌ها باشد.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که هرکاری سختی ها و مشکلات خاص خودش را دارد. چیزی که ما باید یاد بگیریم است که چطور وقتی خسته و بی انگیزه شدیم، دوباره به مسیر اصلی برگردیم و راهمان را ادامه دهیم.

در این آموزش درباره‌ی ۶ راهکاری صحبت میکنیم که به شما کمک میکند که انگیزه و انرژی خود را برای پیشرفت کردن بالا نگه دارید.

 

۱: کار خوب + استراحت خوب = انرژی و عملکرد خوب

یکی از مهم ترین نکات برای داشتن بهره‌وری و تمرکز خوب، خوب استراحت کردن است. ما زمانی میتوانیم خوب کار کنیم که قبل از آن خوب استراحت کرده‌ باشیم.

در آموزش دیگری در گذشته درباره‌ی سبک زندگی برنامه نویسان توضیحاتی دادیم. در آن فایل گفتیم که بسیاری از دوستان فکر میکنند که برنامه نویس کسی است که ساعت های متمادی پشت سیستم خوب بنشیند و هیچ کاری نکند و فقط کدنویسی کند!

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که بدن ما برای نشستن های طولانی طراحی نشده است. هرچقدر بیشتر بخواهیم بنشینیم و کار کنیم، از آن طرف بازدهی کمتری پیدا خواهیم کرد.

حرف ها و گفته های زیادی در این خصوص وجود دارد. اما بنظر من بسیار خوب است که هر ۱:۳۰ تا ۲ ساعت یکبار، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید. این استراحت میتواند انجام حرکات کششی باشد، میتواند مطالعه کتاب و یا قدم زدن باشد و یا انجام هرکار دیگری که به شما انرژی مید‌هد.

شما باید در زمان های استراحت کاری را که دوست دارید انجام دهید. این کار باعث میشود که انرژی بگیرید و برای ۲ ساعت کار بعدی آماده شوید.

 

۲: نتیجه‌های کوچک برای خود خلق کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که باعث میشود انگیزه و انرژی خوبی داشته باشید این است که از کاری که میکنید نتیجه کسب کنید. مهم نیست در حال یادگیری چه زبان برنامه نویسی‌ای هستید، مهم این است که نتیجه بگیرید.

در حال یادگیری هر زبان برنامه نویسی و یا هر موضوعی که هستید، سعی کنید آن‌را بصورت پروژه محور و نتیجه محور جلو ببرید. برای مثال سعی کنید که پروژه‌های کوچکی انجام دهید که به شما حس خوب بدهند.

انجام این پروژه‌های کوچک باعث میشود که بفهمید که در حال طی کردن مسیر درستی هستید و این موضوع به شما کمک میکند که که ادامه‌ی مسیر تا حرفه‌ای شدن و گرفتن نتایج بزرگ را با انرژی و انگیزه ادامه دهید.

 

۳: مقدمات را جدی بگیرید، مهم هستند

این نکته را متاسفانه در دوستانی که به تازگی اقدام به یادگیری برنامه نویسی کرده‌اند زیاد میبینم. دوستانی که مقدمات را نادیده میگیرند و یک راست به سراغ مباحث پیشرفته میروند. برای مثال دوستانی که:

شما باید مقدمات را یاد بگیرید. انجام این کارها دقیقا مانند این است که گواهینامه نداشته باشید و بخواهید یک راننده‌ی یک اتوبوس مسافر بری شوید!

مقدمات بسیار مهم هستند. اگر شما مقدمات را بلد نباشید، نمیتواند مباحث حرفه‌ای تر و پیشرفته تر را یاد بگیرید. مقدمات به شما کمک میکنند که مباحث پیشرفته تر را بهتر و سریع تر در کنید.

اما اگر مقدمات را بلد نباشید و سعی کنید کار حرفه‌ای انجام دهید، چون نمیتوانید به خوبی آن کار را به پایان برسانید، انرژی و انگیزه‌تان کاهش پیدا میکند و حس میکنید که استعداد لازم را برای برنامه نویس شدن ندارید. در صورتی که هرگز اینطور نیست، شما فقط راه مناسبی را طی نکرده‌اید.

 

۴: درآمدهای کوچک موتور انگیزه‌ی شما هستند

در گذشته در مطلبی جداگانه درباره‌ی ۸ روش کسب درآمد از طریق برنامه نویسی صحبت کردیم. کسب درآمد از تخصصی که داریم بسیار شیرین و جذاب است.

هنگامی که ما از کاری که بلدیم و تخصصی که داریم کسب درآمد هرچند اندک میکنیم، اینکار باعث میشود که انرژی و انگیزه بگیریم و آن کار را با جدیت بیشتری انجام دهیم.

در واقع هنگامی که از یک کار درآمد کسب میکنیم، این نشانه به ما داده میشود که در حال طی کردن مسیر درستی هستیم و اگر همین مسیر را ادامه دهیم، درآمدهای بسیار بیشتری را میتوانیم داشته باشیم.

پس سعی کنید که به هر شکلی که شده، از چیزهایی که یاد میگیرید کسب درآمد کنید تا بتوانید انگیزه‌ی خود را برای حرفه‌ای تر شدن شارژ نگه دارید.

 

۵: دوستان برنامه نویس پیدا کنید

داشتن دوستان برنامه نویس میتواند برای شما بسیار مفید تر از آن چیزی باشد که فکرش را میکنید. در مقاله‌ی «با تکنیک «همراه‌یابی» انگیزه خود را چند برابر کنید!» توضیح دادیم که چطور میتوانید از داشتن فردی در کنار خود برای پیشرفت سریع‌تر استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم که حتما آن مقاله و فایل آموزشی را مشاهده کنید.

اما بصورت کلی، وقتی که شما یک دوست برنامه نویس داشته باشید و بصورت مستمر پیگیری کارهای یکدیگر باشید، از او انگیزه میگیرید و باعث میشود که شما هم برای بهتر کار کردن اقدام کنید. همینطور میتوانید برای خود رقیب هایی نیز پیدا کنید، زیرا رقابت باعث پیشرفت شما میشود.

 

۶: خواب و تغذیه‌ی مناسب را فراموش نکنید

این نکته‌ را میتوان در نکته‌ی اول خلاصه کرد، اما آنقدر مهم بود که دوست داشتم بصورت جداگانه نیز به آن اشاره کنم. اهمیت خواب و تغذیه‌ برای بهتر کار کردن ضروری است.

بدن ما مانند یک ماشین می‌ماند، باید سوخت مناسب به آن برسانیم که بتواند برای ما با عملکرد و بازدهی بهتری کار کند. و این سوخت مناسب از طریق تغذیه و استراحت به بدن ما وارد میشود.

پیشنهاد میکنم فیلم آموشی سبک زندگی برنامه نویسان را مشاهده کنید که متوجه شوید که رسانه ها به اشتباه چه چیزهایی را درباره‌ی زندگی برنامه نویس ها به ما گفته‌اند.

حتما سعی کنید که در طول شبانه روز، حداقل ۶ ساعت خواب را داشته باشید و این خواب حتما در شب بین ساعت ۱۲ تا ۶ اتفاق بیفتد. زیرا هیچ خوابی در طی روز، نمیتواند کیفیت خواب شبانگاهی را داشته باشد. همینطور خیلی مراقب تغذیه‌ی خود باشید و سعی کنید از غذاها و تنقلات مفید استفاده کنید.

 

حرف آخر

داشتن انرژی و بازدهی بالا چیزی است که همه‌ی ما به آن نیاز داریم. اگر بتوانیم انرژی، انگیزه و بازدهی‌مان را بالا نگه داریم، میتوانیم بیشتر کار کنیم و به زودتر به حرفه‌ای شدن نزدیک شویم.

در این آموزش ۶ راهکار عملی را معرفی کردیم که از طریق آن‌ها میتوانیم انرژی و انگیزه‌ی خود را بالا نگه داریم.

شاید این راهکار ها خیلی ساده به نظر برسند. اما از شما میخواهم که فقط یک هفته آن‌ها را تست کنید و تاثیر آن‌را در انگیزه و بازدهی‌تان مشاهده کنید. این نکاتی که ساده به نظر می‌رسند، میتوانند تاثیر فوق العاده‌ای روی شما داشته باشند.

شما چه راهکارهایی برای افزایش انرژی و انگیزه‌ی خود دارید؟ وقتی حس میکنید که انگیزه‌تان پایین آمده است چه کارهایی میکنید؟ لطفا برای ما بنویسید که بتوانیم یاد بگیریم و اجرا کنیم 🙂

  • کیفیت مقاله و فایل ویدئویی
۵